poniedziałek, 25 września 2017 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Ustawą w legendy!

Aktualności, Historia, Sport

Z początkiem października wchodzi w życie ustawa dezubekizacyjna. W jej świetle osobom pełniącym służbę na rzecz totalitarnego państwa od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. zostaną obniżone emerytury. Dotknie ona również zawodników klubów gwardyjskich, w tym byłych graczy szczecińskiej Arkonii.

W imię „sprawiedliwości społecznej” od pierwszego października wejdzie w życie ustawa dotycząca obniżenia świadczeń emerytalnych i socjalnych funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL. W jej wyniku te osoby będą otrzymywać średnią tego co wypłaca ZUS „normalnym” obywatelom. Ustawa dotknie również zawodnikom, którzy w poprzednim wieku reprezentowali barwy klubów gwardyjskich, czyli będących pod zwierzchnictwem Milicji Obywatelskiej. Do tych należała między innymi Wisła Kraków, Gwardia Warszawa czy Arkonia Szczecin.

Sprawa jest o tyle bulwersująca, że w tych klubach występowało wielu zawodników, których zna niemal cała Polska. Kazimierz Kmiecik, Antoni Szymanowski czy nawet Adam Nawałka dostaną w przyszłym miesiącu niższe emerytury. Najbardziej znanym szczecińskim zawodnikiem występującym w klubie gwardyjskim jest bez wątpienia Henryk Wawrowski, który ponad 25 razy występował w koszulce z orłem na piersi.Wychowanek Arkonii, później grający między innymi w Gwardii Warszawa z reprezentacją Polski zdobył srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1978 roku, a w 2016 roku został włączony w poczet zasłużonych obywateli Szczecina.

– Nie chcę komentować całej sprawy. Wszystko to dzieje się już po za mną i nie mam na to wpływu. Uważam jednak, że jest to ogromna niesprawiedliwość – mówi legenda szczecińskiego sportu.

Oprócz niego jest jeszcze wielu szczecińskich sportowców, którzy również ucierpią w imię „dobrej zmiany”.