poniedziałek, 2 października 2017 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Aeroklub prosi o wsparcie

Bez kategorii

Radni odwiedzili dziś lotnisko w Dąbiu, by porozmawiać o problemach trawiących szczeciński aeroklub. Potrzeby są duże, ponieważ od kilkunastu lat nikt nie inwestował w zabytkowy budynek i pas startowy.

Komisja została zwołana na wniosek radnego Wojciecha Dorżynkiewicza.               – Miasto w ogóle nie dba o lotnisko. Nie może być tak, że przez 60 dni w roku jest ono zamknięte, ponieważ pas startowy jest po każdym większym deszczu zalewany. Aeroklub od kilku lat organizuje Piknik Lotniczy. Prezydent nie dał przez te lata na imprezę ani grosza i w żaden inny sposób nie wsparł jej organizacji – mówił Dorżynkiewicz Mające dziewięćdziesiąt lat lotnisko jest w opłakanym stanie. Przeciekający dach, zerdzewiała brama do hangaru, podtopiona płyta lotniska i zalany parking to codzienny widok dla szczecińskich miłośników awiacji. Władze aeroklubu uważają jednak, że w niedalekiej przyszłości może to być ważny port lotniczy dla samolotów prywatnych, turystycznych i transportowych. Warunkiem jest jednak dofinansowanie inwestycji mogących poprawić stan techniczny zabytkowej infrastruktury.

– W tej chwili nasz klub nie posiada żadnych zaległości finansowych. Jednak pozyskiwane przez nas pieniądze w całości przeznaczamy na cele statutowe i nie możemy pozwolić sobie na sfinansowanie potrzebnych remontów – zaznacza Jacek Służewski, prezes Aeroklubu Szczecińskiego.

Na ten cel, zdaniem władz klubu, potrzeba blisko pięć milionów złotych. Wówczas lotnisko w Dąbiu otrzyma status lotnika publicznego o ograniczonej certyfikacji. W ramach planowanych prac ma zostać naprawiony hangar, droga kołowania, płyta postojowa oraz utwardzony pas startowy.

– Ponad dziesięć lat temu, pokazywałem plany rozwoju tego miejsca, które mogły na nowo stać się wizytówką naszego miasta. Niestety przez ten czas nie zrobiono nic, by choć trochę poprawić stan tego miejsca – mówił radny Robert Stankiewicz.

Władze Aeroklubu uważają, że modernizacja lotniska może przynieść efekty w postaci nowych inwestycji, wzrostu liczby usług biznesowych, a zarazem poprawi się zainteresowanie szczecinian lotnictwem.

Na spotkaniu obecny był również zastępca prezydenta Michał Przepiera, który poinformował zebranych, że obecnie trwają prace nad dokumentacją lotniska. Powstanie takich dokumentów umożliwi zaplanowanie dalszych działań związanych z dalszą przyszłością lotniska.

– Naszym celem jest budowa lotniska odpowiadającego naszym możliwościom i zgodnego z uwarunkowaniami technicznymi. Musimy na początku przeciwdziałać dalszej degradacji, a nie mówić o dalszej przyszłości. Pozwoli to po prostu normalnie funkcjonować lotnisku. Trzeba rozpocząć prace jak najszybciej, ale wszyscy wiemy ile trwa uzyskanie wszystkich pozwoleń i projektów – mówi prezydent Przepiera.

Radni z Komisji do spraw Rozwoju, Promocji i Gospodarki Morskiej  przyjęli te słowa ze zrozumieniem. Postanowili również podczas głosowania nad przyszłorocznym budżetem poprzeć projekt sfinansowania prac na lotnisku.