poniedziałek, 2 października 2017 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Łazienki z poślizgiem

Aktualności, Miasto

W tym roku władze miasta zapowiedziały wybudowanie dwustu toalet i łazienek w budynkach komunalnych. Dziś już wiemy, że uda się ten ambitny plan wykonać w połowie. Reszta zostanie zrealizowana w przyszłym roku.

Na realizacje inwestycji samorząd przeznaczył ponad 3 mln zł. Program budowy łazienek i toalet realizują zarządcy komunalni. Toalety i łazienki powstają w mieszkaniach Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych, Szczecińskiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Prawobrzeże”. Prace rozpoczęły się na początku kwietnia i miały się zakończyć w przyszłym miesiącu. W sumie miało powstać blisko 200 łazienek.

Jak udało nam się ustalić miasto zrealizuje w tym roku połowę zamierzanego planu. Wszystkiemu winne są uwarunkowania techniczne kamic powstałych na przełomie XIX i XX wieku oraz problemy z wyłonieniem wykonawców prac.

– Nigdy wcześniej na taką skalę miasto nie realizowało budowy sanitariatów w mieszkaniach, położonych często w przedwojennych kamienicach. Jednocześnie po kilku miesiącach realizacji tego programu można już na przyszłość wyciągnąć pewne wnioski. Ponieważ, co ważne, program będzie kontynuowany w przyszły roku. I to jest dobra wiadomość dla najemców – informuje Tomasz Klek z Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych.

Mieszkańcy, którzy czekają na zakończenie miejskiej inwestycji nie ukrywają swojego zniecierpliwienia.

– Byli u mnie jacyś „fachowcy”, coś mierzyli i na tym się skończyło. Teraz od dwóch miesięcy nic się nie dzieje. To nie pierwszy raz kiedy miasto coś obiecuje, a potem ma problemy z realizacją tych słów – mówi pani Joanna, mieszkanka Śródmieścia.

Z problemów zdaje sobie sprawę prezydent Piotr Krzystek, który zapewnia, że wie o tych problemach mieszkańców, ale prosi ich o cierpliwość. Zapewnia, że wkrótce wszystkie zaplanowane budowy łazienek zostaną wykonane.

– Rzeczywiście proces budowania łazienek w mieszkaniach trwa i będzie trwać jeszcze kilka lat. Proszę nie patrzeć na to w kategoriach jednego czy dwóch miesięcy. Cały czas trwają prace, które będą kontynuowane jeszcze w przyszłych latach. W żadnym mieście w Polsce taki proces się jeszcze nie skończył i nie znam takiego dużego miasta w Europie, gdzie nie byłoby takiego problemu. Trzeba w to włożyć jeszcze dużo pracy, ale z każdym rokiem sytuacja się poprawia – zapewnia prezydent Piotr Krzystek.

Cały proces budowy łazienek wygląda w skrócie tak: najpierw trzeba przygotować dokumentację techniczną, uzyskać stosowne opinie, zdobyć pozwolenie na budowę i wybrać wykonawcę. To trwa kilka miesięcy. Oczywiście sama budowa jest na końcu, ale proces przygotowania do niej zaczyna się o wiele wcześniej.

– Po za tym w mieszkaniach, w których żyją rodziny uzgadniane są terminy realizacji tak aby jak najmniej zaburzyć ich życie. W wielu lokalach przy okazji robienia łazienki wykonywana jest tez ogrzewanie gazowe, co tez wydłuża proces całej inwestycji. Najtrudniej jest zbudować łazienkę w lokalach, które się znajdują się budynkach przedwojennych szczególnie tych z przełomu XIX i XX wieku, gdzie trzeba spełnić dziś obowiązujące normy. Dodatkowo trudnością jest uzgadnianie remontu w budynkach gdzie są wspólnoty mieszkaniowe. Faktycznie nie jest dziś łatwo wyłonić w przetargu wykonawców łazienek, czasami trzeba te przetargi powtórzyć, co także wydłuża proces inwestycyjny – mówi Tomasz Klek z ZBLiK.