wtorek, 3 października 2017 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Kobiety walczą o swoje prawa

Aktualności, Wydarzenia

Równo rok po pamiętnym Czarnym Proteście, kiedy na ulice polskich miast odbyły się wielotysięczne manifestacje, odbyły się dziś kolejne. Kobiety zbierały podpisy pod projektem ustawy liberalizującej prawo aborcyjne.

Wydarzenia z października 2016 roku zmusiły rząd do ustąpienia z planów zaostrzenia przepisów związanych z aborcją. Teraz czują, że sytuacja znów może się ich zdaniem pogorszyć.

– Czuję, że wkrótce Prawo i Sprawiedliwość znów będzie chciało zaostrzyć ustawę o przerywaniu ciąży. Wszystko to jest podlewane przez kościół, który wydaje mi się jest w tej chwili jedynym sojusznikiem partii rządzącej – mówi jedna z uczestniczek protestu.

Kolejnymi postulatami protestujących było przywrócenie finansowania in vitro, przywrócenie możliwości kupna tzw. „pigułki dzień po” bez recepty oraz rzetelnego nauczania wychowania seksualnego.

– Nie możemy pozwolić a to, by całe prawo było układane pod ultrakatolickie organizacje. Nawet w kilu państwach afrykańskich kobiety mogą do dwunastego tygodnia ciąży ją przerwać – mówiły przedstawicielki środowisk feministycznych.

Niestety rocznicowa manifestacja nie przyciągnęła tak wielu osób, jak zapowiadały organizatorki. Plac Solidarności w większej mierze świecił pustkami. Zabrakło też transparentów i haseł, które dotychczas wiązały się z takimi protestami.

Sama manifestacja przebiegła spokojnie i nikt nie zakłócał jej przebiegu.