poniedziałek, 16 października 2017 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Wieżowce, zieleń i… brak Trasy Zamkowej. Odważna przyszłość Łasztowni! ZOBACZ FILM

Aktualności, Historia, Miasto, Wydarzenia

Wygrała wizja futurystyczna i raczej mało realna do wykonania – w poniedziałek w Cielętniku obok Starej Rzeźni ogłoszono wyniki konkursu na zagospodarowanie Łasztowni. Prezentacje robiły wrażenie, ale pojawiały się głosy rozczarowania, że zaprezentowane inicjatywy zniszczą dość kameralny i zabytkowy charakter miejsca, a przesadna wyobraźnia twórców doprowadziła do tego, że pomysły na Łasztownie należy traktować jako wirtualne, a nie realne. Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie?

– Gratuluję wszystkim zwycięzcom kreatywności i udanego odczytania czym może stać się Łasztownia i wszystkie wyspy Śródodrza – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. – Finał konkursu to początek nowej karty w historii miasta. Wszystkie wyróżnione i nagrodzone prace dają nam inspirację do dyskusji o przyszłości Łasztowni. Mam nadzieję, że mieszkańcy włączą się w rozmowę o tym jak ma wyglądać Szczecina w najbliższych dekadach – mówi Prezydent Piotr Krzystek.

Pierwszą nagrodę i 150 tysięcy złotych w Międzynarodowym Konkursie Architektoniczno-Urbanistycznym „Łasztownia.Nowe Serce Miasta” w Szczecinie otrzymała Maćków Pracownia Projektowa z Wrocławia. Komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. Magdaleny Staniszkis doceniała zarówno uwypuklenie walorów wysp Śródodrza jak i konsekwentną realizację założeń Floating Garden.

Do międzynarodowego konkursu zorganizowanego zgodnie z standardami SARP-u zgłosiły się 242 pracownie z Polski, Europy, a także Japonii i USA. Swoje prace przysłało ostatecznie 26 zespołów architektów. Wśród nich międzynarodowe jury kierowane przez profesor Magdalenę Staniszkis wskazało 6 prac wyróżniających i 3 główne nagrody. III nagrodę otrzymała para architektek – Aleksandra Krzywińska z Zielońki i Maja Matuszewska z Warszawy, II nagroda przypadła zespołowi PAREGA – Paul Centarski z Wrocławia, Bartosz Kowal ze Szwajcarii, Wojciech Mazan z Austrii i Bartłomiej Poteralski z Wrocławia.

FILM:  https://www.youtube.com/watch?v=widi7Z5A2YU