czwartek, 9 listopada 2017 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Niepodległość na maszt!

Aktualności, Historia, Kultura i rozrywka, Miasto

Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia już od trzech lat  świętuje 11 listopada na Łasztowni. Święta patriotyczne oraz edukowanie kolejnych pokoleń młodych Polaków to dla nas bardzo istotna sprawa. Po dwóch latach wspaniałego widowiska „I póki kropla jest w Bałtyki”, tym razem zapraszamy Państwa na trwające aż trzy dni wydarzenie „Niepodległość na maszt”. Wydarzenia w ramach naszej inicjatywy będą mieć miejsce 11, 12 i 18 listopada. Organizatorem obchodów jest Fundacja Moja Łasztownia ze wsparciem Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Mecenasem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gmina Miasto Szczecin.

Program wydarzenia „Niepodległość na maszt” zapowiada się bardzo bogato. – Mieszkańcy Szczecina przyzwyczaili się już, że w Starej Rzeźni obchodzimy Święto Niepodległości. W tym roku dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego możemy pozwolić sobie na bardzo bogaty program artystyczny, który zainteresuje zarówno dorosłych jak i najmłodszych. Dla dzieci przygotowaliśmy atrakcje w postaci warsztatów artystycznych, malowania czy przygotowywania kotylionów. Chcemy by 11 listopada w Starej Rzeźni to był czas zabawy, ale i nauki o historii Polski oraz o naszej tożsamości – mówi Antonia Janczak z Fundacji Moja Łasztownia. – Charakter naszego wydarzenia mocno naznaczony jest wielką miłością Starej Rzeźni do tradycji marynistycznych. Stąd nazwa „Niepodległość na maszt” oraz wiele wydarzeń, które będą nawiązywać do morskiej strony naszej Niepodległości oraz do działania ludzi morza w tej sferze. Przed nami inspirująca dyskusja z udziałem Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej – dodaje Antonia Janczak.

Uroczyste otwarcie wydarzenia „Niepodległość na maszt” będzie mieć miejsce tradycyjnie o godzinie 11:11 w holu Starej Rzeźni. „Hymn do Bałtyku” odśpiewa uroczyście Chór Akademii Morskiej w Szczecinie. O godzinie 12.00 bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich ludzi morza ze Szczecina – odsłonięcie kolejnych tablic na Skwerze Kapitanów. – Oddamy cześć wszystkim tym, którzy nie bali się żywiołów – zapowiada kpt. Włodzimierz Grycner, inicjator powstania skweru i wielki przyjaciel Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. W planie na 11 listopada mnóstwo atrakcji dla dzieci. Program artystyczny wzbogaci występ dzieci z przedszkola „Żagielek”. –  Wychodzimy także poza Starą Rzeźnię. O 15.00 odbędą się okazy konne Klubu Kawaleryjskiego im. 12 Pułku Ułanów Podolskich. Przebrana w stroje historyczne kawaleria przeniesie nas w świat Marszałka Józefa Piłsudskiego. W programie między innymi inscenizacja Zaślubin Polski z Morzem. Godzinę później odbędzie się „Rozmowa o…”, którą poprowadzi znana dziennikarka Polskiego Radia Szczecin Anna Kolmer.  Spotkanie to ma na celu przybliżenie historii naszego miasta i regionu.

Już dzień później, 12 listopada,  skupimy się na muzyce. O 19.00 w Sali Iluzjon zaprezentuje się Sedinum Chamber Orchestra.  – Z okazji 99. rocznicy  odzyskania przez Polskę niepodległości, wykonane zostaną legendarne piosenki – traktujące treścią o wolności i niepodległości naszej Ojczyzny . Pierwsza część zostanie otwarta utworem Polskie Drogi Andrzeja Kurylewicza, zostaną również wykonane dwa utwory klasyczne, kojarzone z mottem wydarzenia. W drugiej części usłyszymy przekrój znakomitych piosenek, m.in. Nie pytaj o Polskę (Obywatel GC), Warszawa (T.Love). Oprócz Sedinum Chamber Orchestra wystąpi znakomita wokalistka Maja Koman – nominowana w 2015 roku do Nagrody Muzycznej Fryderyk – zapowiada Ewa Tracz z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Szczecin, Święto Niepodległości na Łasztowni trwać może nie jeden, nie dwa, a trzy dni! 18 listopada zaprosimy Państwa na pasjonującą opowieść Ludmiły Kopycińskiej, jednej z najpopularniejszych przewodniczek miejskich. Tego samego dnia zaprezentuje się projekt artystyczny PUSZ z gościnnym udziałem Stanisława Soyki.

„Tygodnik Szczecina” jest patronem medialnym tego wydarzenia.