niedziela, 12 listopada 2017 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Niepodległość na Maszt! RELACJA

Aktualności, Historia, Kultura i rozrywka, Miasto

To był na Łasztowni dzień pełen wrażeń. Kilkaset osób bawiło się podczas inicjatyw przygotowanych na 11 listopada. Wydarzenie „Niepodległość na Maszt” przybliżało mieszkańcom kulturę morską przy jednoczesnym prezentowaniu jak powinien wyglądać nowoczesny patriotyzm. Wszyscy mocno komplementowali bogaty program artystyczny, tłumy podziwiały pokaz kawalerii, ale i tak największym zainteresowaniem cieszyły się wspaniałe warsztaty dla dzieci przygotowane przez harcerzy oraz florystów-artystów z kwiaciarni Pod Żółtą Różą.

Zaczęliśmy punktualnie o 11:11 odśpiewaniem „Hymnu do Bałtyku”. Byli z nami kapitanowie z Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej, a za część muzyczną odpowiadał Chór Akademii Sztuki w Szczecinie. Moment śpiewania był bardzo wzruszający i pokazał, że wydarzenie „Niepodległość na Maszt” zaprezentuje nam zupełnie inną odsłonę patriotyzmu, taką bardziej „od strony wody”. Pomysł okazał się sukcesem: – Naszym założeniem było promowani patriotyzmu, z uwzględnieniem trochę innego punktu widzenia czyli tego, że o naszą niepodległość walczyli także Kapitanowie i ludzie morza. Świętujemy nie tylko 11 listopada, ale także dzień później wspaniałym koncertem Sedinum Chamber Orchestra i Mai Koman oraz w następnym tygodniu występem zespołu PUSZ i Stanisława Soyki – mówi Antonia Janczak z Fundacji Moja Łasztownia. – Nasze wydarzenie „Niepodległość na Maszt” łączy pokolenia. Swoje wydarzenie mają wspaniali kapitanowie, jest część artystyczna zdominowana przez dzieci, ale i jest poważna dyskusja o patriotyzmie czy rozmaite warsztaty w których biorą udział zarówno dzieciaki jak i nawet osoby zbliżające się do pełnoletności. Takie było założenie i wspaniale, że tak wiele osób jest dzisiaj z nami – dodaje Antonia Janczak.

Rzeczywiście zarówno część artystyczna jak i warsztaty czy pokaz kawalerii gromadził tłumy. Jak mówi Laura Hołowacz, Prezes firmy CSL Internationale Spedidion, założycielka Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, instytucja na Łasztowni chce być blisko wydarzeń, które interesują mieszkańców miasta: – Łasztownia obchodzi po raz kolejny Święto Niepodległości, to dla nas bardzo ważne wydarzenie. Kochamy swój kraj, jest to okazja do weselenia się, do zabawy i do nauki. Zwracam Państwa uwagę na obecność Kapitanów, Klub jest z nami, Panowie i Panie bardzo się cieszą, że właśnie dzisiaj postanowiliśmy uhonorować ich zasługi podczas odsłonięcia tablic. Jest mnóstwo ludzi, ale jest to zwieńczenie pracy całego zespołu naszego Centrum – mówi Prezes Laura Hołowacz.

Dla dzieci z przedszkola „Żagielek” 11 listopada to bardzo ważny dzień. Dzieci podczas wydarzenia „Niepodległość na Maszt” zaprezentowały specjalnie przygotowany program artystyczny: –  Dzieci bardzo przeżywały ten dzień. Od pierwszych dni w przedszkolu wiedzą, że mieszkają w Polsce i w Szczecinie, znają symbole, godło, hymn. Dzisiejszy dzień to dla ich okazja do pokazania się poza przedszkolem, chociaż bardzo często biorą udział w rozmaitych ciekawych przedsięwzięciach. Nasze przedszkole jest bardzo bliskie edukacji morskiej. Sama nazwa „Żagielek” zobowiązuje. Dzisiaj dużo o miłości do Polski, ale także dużo o żeglowaniu. Dzieciaki na przykład przygotowały specjalny pokaz do piosenki „10 w Skali Beauforta” –  mówi Gabriela Polesiak, dyrektor przedszkola nr 27.

– To bardzo udana impreza. Moje dziecko występowało razem z przedszkolem, ale zostaliśmy jeszcze na warsztatach z harcerzami. Dzieciaki świetnie się bawią, my byliśmy na kawie. Rewelacyjna sprawa i cieszę się, że tu byliśmy – mówi Pani Katarzyna. – Miło jest 11 listopada, akurat w weekend spędzić czas wśród uśmiechniętych i życzliwych ludzi. Bardzo mi się tutaj podoba – dodaje Pani Iza. – Przyszliśmy na kawalerię z całą rodziną. Trochę zimno i szkoda, że tak dużo samochodów dookoła, ale i tak fajnie, że takie wydarzenie ma tu miejsce – mówił Pan Piotr.

W ramach wydarzenia „Niepodległość na Maszt” przed nami jeszcze dwa koncerty na które serdecznie zapraszamy. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Gminy Miasto Szczecin.