wtorek, 14 listopada 2017 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Bezpiecznie nad wodą – konferencja

Aktualności

Statystyki utonięć, zdarzeń i interwencji, bezpieczeństwo powodziowe, pierwsza pomoc czy analiza zjawisk fizycznych w wodzie to przykłady tematów, które zostały poruszone podczas II Kongresu Bezpieczeństwa Wodnego.  W wydarzeniu uczestniczył wicemarszałek Jarosław Rzepa, który wręczył gryfa zachodniopomorskiego dla organizatora kongresu – Zachodniopomorskiego WOPR.

Problematyka Pierwszego Kongresu Bezpieczeństwa Wodnego, który odbył się w 2013 r. pozwoliła szeroko spojrzeć na złożoność problemów związanych z bezpieczeństwem wodnym na obszarach objętych szczególną ochroną oraz terenów przygranicznych Polski i Niemiec. II Kongres Bezpieczeństwa Wodnego ma promować zrównoważony i bezpieczny rozwój gospodarczy w obrębie obszarów wodnych, uwzględniając obecne uwarunkowania społeczno – gospodarcze i ekonomiczne w naszym regionie. Spotkanie to dobra okazja do zaprezentowania innowacyjnych rozwiązań w walce z zagrożeniami w środowisku wodnym oraz do pokazania możliwości zjednoczenia sił samorządów lokalnych, organizatorów kąpielisk czy podmiotów realizujących działania z zakresu ratownictwa wodnego.

Tematyka kongresu to głównie: analiza zagrożeń i szacowanie ryzyka, analiza zjawisk fizycznych w wodzie, statystyki utonięć, zdarzeń i interwencji, bezpieczeństwo wodne w kulturze fizycznej i turystyce, a także profilaktyka i prewencja.

13 listopada br., czyli pierwszego dnia kongresu, WOPR Województwa Zachodniopomorskiego za zasługi dla regionu otrzymał złotą odznakę honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

Działalność WOPR to ważny element nie tylko dla władz samorządowych i terytorialnych, ale także dla wszystkich mieszkańców Pomorza Zachodniego. Organizacja od wielu już lat realizuje lokalne i regionalne, a także ogólnopolskie projekty zwiększając tym samym bezpieczeństwo regionu – mówił wicemarszałek Jarosław Rzepa.

W zeszłym roku WOPR przeprowadził łącznie ponad 600 interwencji, podczas których ratownicy udzieli pomocy pływakom, plażowiczom, osobom uprawiającym sporty wodne. W sezonie letnim 2016 bezpieczeństwa na kąpieliskach strzegło 581 ratowników wodnych.  Większość z nich – bo ponad 470 osób – pracowała nad morzem.

Pomorze Zachodnie w ubiegłym roku okazało się bezpieczniejsze dla osób korzystających z wodnych miejsc dostępnych w regionie. W Szczecinie, mimo zwiększonego ruchu turystycznego, liczba utonięć spadła, a co więcej, był to najkorzystniejszy wynik od dziesięciu lat.

Dwudniowy II Kongres Bezpieczeństwa Wodnego (13-14 listopada 2017 r.) został zrealizowany przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, który od lat wspólnie z WOPR realizuje regionalne kampanie edukacyjne, m.in. „Trzeźwość nad wodą” (2017), „Dekalog plażowicza” (2016), „Kąpiel po alkoholu to brak wyobraźni” (2015) oraz wspiera jego akcje i działania profilaktyczne. Wsparcie dla WOPR z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego od 2007 r. przekroczyło już sumę miliona złotych.