wtorek, 14 listopada 2017 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Rusza drugi etap przebudowy Dworca Głównego

Aktualności, Miasto

Dziś w Urzędzie Wojewódzkim podpisano umowę na wykonanie drugiego etapu modernizacji najważniejszego w naszym mieście dworca. Prace mają zakończyć się w 2019 roku.

W zeszłym roku zakończyła się przebudowa budynku dworca oraz peronów numer 1 i 4. Wybudowano także nową kładkę dla pieszych, łączącą ulicę Owocową z dworcem. Teraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają ostatni etap modernizacji stacji.

– Dworzec Szczecin Główny zostanie rozbudowany, dzięki decyzji rządu premier Beaty Szydło. Dzięki tej inwestycji pasażerowie będą mogli podróżować bardziej komfortowo. Dworzec będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Jeszcze w tym roku możemy rozpocząć prace inwestycyjne i za dwa lata wszyscy będziemy mogli skorzystać z nowoczesnego dworca – mówił Krzysztof Kozłowski, Wojewoda Zachodniopomorski.

Perony numer dwa i trzy, które dotychczas nie przeszły zmian zostaną całkowicie przebudowane. Będą miały antypoślizgową powierzchnię oraz ścieżki naprowadzające, ułatwiające osobom niewidomym i niedowidzącym poruszanie się. Powstaną również nowe wiaty na całej długości peronów oraz pojawią się nowe ławki, zegary i tablice informacyjne. PLK wyremontuje także kładkę łączącą perony. Zostanie ona zadaszona i wyposażona w windy. Nad trzecim peronem powstanie przejście łączące starą kładkę z nową.

– Po raz kolejny do naszego miasta i regionu płyną znaczne środki finansowe. Pomorze Zachodnie, Szczecin i dworzec nie mają barw partyjnych. Działania, które podejmujemy jako politycy mają służyć rozwojowi naszego miasta i regionu. Z nowego dworca będą korzystać wszyscy bez względu na sympatie polityczne. Kierujemy się w swoich działaniach interesem mieszkańców – zapewniał Joachim Brudziński, marszałek Sejmu RP.

Rozpoczęcie robót zaplanowano na przełomie listopada i grudnia 2017 roku. Prace mają trwać dziewiętnaście miesięcy i planowany koniec inwestycji przypada na rok 2019.

Inwestycja jest realizowana w ramach projektu „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych. Etap I Szczecin Główny”. Jej koszt to 57,5 miliona złotych, z czego 85 procent pochodzi z dofinansowania z środków Unii Europejskiej. Wykonawcą prac jest konsorcjum firmy PORR S.A.