czwartek, 7 grudnia 2017 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Prezenty na Mikołajki? Trzeba być ostrożnym!

Aktualności, Biznes

O tym na co uważać mówi czytelnikom „Tygodnika Szczecina” Beata Manios z Inspekcji Handlowej w Szczecinie

Na co rodzice powinni uważać podczas kupowania zabawek dla dzieci?

Wybierając zabawkę należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:  znak CE – nigdy nie kupuj zabawek, na których nie ma znaku CE – znak ten stanowi zobowiązanie ze strony producenta, że zabawka spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Zabawki powinny być odpowiednie do wieku dziecka, jego zdolności i poziomu umiejętności- pamiętaj, by przestrzegać zaleceń dotyczących wieku, szczególnie zwracaj uwagę na symbol 0-3 i ostrzeżenie „nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 36 miesięcy,

nie kupujmy zabawek z małymi odłączalnymi częściami dzieciom w wieku poniżej 3 lat ponieważ takie dzieci często wkładają zabawki do ust i mogą zakrztusić się małymi elementami.

Gdzie najlepiej kupować zabawki by mieć pewność, że są to produkty dobrej jakości?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Zabawki są w różnych miejscach sprzedawane, nawet w kioskach. Teoretycznie powinno być tak, że zabawki drogie, znanych firm, wykonane z dobrych materiałów powinny być dobrej jakości. Ale może zdarzyć się sytuacja, że i takie zabawki nie będą spełniały wymagań określonych w rozporządzeniu.

Jak często zdarzają się skargi na zabawki i co potencjalnie może być najczęstszym źródłem skarg – niebezpieczeństwo, cena czy może inne elementy?

Skargi na zabawki nie zdarzają się często. Jak do tej pory w 2017r. były 4 zgłoszenia dotyczące zabawek. Powody zgłoszeń mogą być różne i zawsze jest to efekt obserwacji. W ubiegłym roku konsument zwrócił się do nas o sprawdzenie karuzeli mocowanej do łóżeczka, która jego zdaniem była niestabilna. Wcześniej zgłoszenie przysłała konsumentka, która kupiła wnuczkowi samochodzik, a który jej zdaniem wydzielał nieprzyjemny zapach. Podobnie było w tym roku, z tym że chodziło o puzzle piankowe.

Jak wyglądają kontrole zabawek prowadzone przez Inspekcje Handlową i gdzie się one odbywają?

W trakcie naszych kontroli inspektorzy oceniają zabawki bazując na rozporządzeniu w sprawie wymagań dla zabawek oraz normach. Ocenie podlega oznakowanie zabawki oraz jej wygląd. Pobierane są również próby do badań laboratoryjnych. Kontrole prowadzimy w sklepach posiadających w asortymencie zabawki. Są to zarówno sklepy dużych sieci handlowych, importerzy którzy działają na terenie naszego województwa, hurtownie oraz małe sklepy detaliczne. Kontrolujemy również przedsiębiorców prowadzących działalność przez internet. Z naszego punku widzenia ważny jest produkt, a nie miejsce, w którym jest on sprzedawany.

Czy cena zabawek (często bardzo wysoka) bywa tematem skargi konsumentów?

Skargi na ceny zabawek nie zdarzają się. Konsumenci wskazują inne wady, np. nieprzyjemny chemiczny zapach, rozbieżne ostrzeżenia podane przez producenta i importera, złe oznaczenia na zabawkach, wady konstrukcyjne. Autorami informacji do nas kierowanych bywają, poza konsumentami, również inni przedsiębiorcy.