piątek, 8 grudnia 2017 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Grypowe rekordy

Aktualności, Zdrowie

Kolejki w przychodniach i kolejki w aptekach – to znak, że sezon grypowy nadchodzi. W statystykach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej jest źle. Przypadków zachorowań jest bardzo dużo. Co więcej, hospitalizacji jest kilkukrotnie więcej niż w ubiegłych latach. Jak sobie radzić? Sanepid poleca szczepienia i to szybko! Lek działa dopiero po kilku tygodniach, a wiele wskazuje na to, że najgorsze dopiero przed nami!

– Od początku września do 30 listopada 2017r.  zarejestrowaliśmy  19 983 z czego 22 osoby wymagały hospitalizacji. Analogicznie w 2016 roku zgłoszonych było  15 155 osób z objawami grypopodobnymi a hospitalizacji wymagały tylko 3 osoby. W tym sezonie grypowym odnotowujemy więcej zachorowań, niż w tym samym okresie w ubiegłym roku, dlatego warto pomyśleć o szczepieniu – mówi „Tygodnikowi Szczecina” Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy WSSE w Szczecinie.

Szczepienia są szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów.  U osób, u których została potwierdzona grypa, zazwyczaj miały poważne powikłania choroby i część z nich wymagała hospitalizacji. Głównymi powodami kierowania osób do szpitala były objawy ze strony układu oddechowego, ale także gorączka, kaszel, bóle głowy, bóle mięśni czy zatkane zatoki. – Nie każdy przypadek grypy ma ciężki przebieg. Co roku na grypę choruje spora część społeczeństwa i większość z tych zachorowań ma lekki lub umiarkowany przebieg bez powikłań. Należy też pamiętać, że nieleczona grypa, czy to typ A, B czy AH1N1 może powodować poważne powikłania pogrypowe. Co ważne grypa AH1N1 nie jest groźniejsza od grypy typu A czy B, groźne są powikłania – mówi Małgorzata Kapłan. W 2016 roku przeciwko grypie zaszczepiło się 47 532 osoby, co stanowi 2,78% populacji województwa zachodniopomorskiego. Dla porównania w 2015 zaszczepiło się 47 777 osób, a w 2014 roku uodpornionych na grypę było 50 591.