wtorek, 12 grudnia 2017 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

„Szczecińskie Grudnie” z audioprzewodnikiem

Aktualności, Historia

Przed oficjalnymi uroczystościami rocznicowymi szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej uruchomił specjalną aplikację, dzięki której można dokładnie poznać najważniejsze wydarzenia związane z grudniowymi protestami.

Ostatni miesiąc roku to dla mieszkańców Szczecina wyjątkowy okres, w którym wspomina się tych, którzy w przeszłości potrafili stanąć w obronie najważniejszych idei i często płacąc za to najwyższą cenę.

– Idea Szczecińskich Grudni to realizacja zadań ustawowych Instytutu Pamięci Narodowej, który ma dbać o pamięć ofiar represji komunizmu i faszyzmu. Realizując tę ideę stwierdziliśmy, że grudzień to taki miesiąc w historii Szczecina, gdzie zbiegły się trzy ważne dla tego miasta protesty – tłumaczy dr Sebastian Ligarski, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie.

W 1956 roku protestowano przeciw interwencji wojsk Układu Warszawskiego na Węgrzech oraz przeciwko sowieckiej dominacji w Polsce. Kulminacją tych protestów był atak na konsulat ZSRR w Szczecinie. W 1970 roku na ulicach naszego miasta zginęło szesnaście osób w trakcie grudniowych protestów. Jedenaście lat później ogłoszono stan wojenny w Polsce.

– Te trzy grudnie są niezwykle ważne dla mieszkańców Szczecina, gdyż budowały one ideę wolności i walki o niepodległość. Musimy o tym pamiętać, ponieważ nie chcemy, by pamięć o tych ludziach zaginęła – mówi Ligarski.

Dlatego oprócz tradycyjnych obchodów zdecydowano się na pokazanie tej historii w zupełnie inny sposób. Audioprzewodnik zrealizowany przez szczeciński oddział IPN oraz firmę AdioTrip w formie fabularyzowanego dialogu opowiada historię tych wydarzeń z historii Szczecina przez pryzmat odwiedzanych miejsc. Suchacz może się dowiedzieć o szczegółach dramatycznych zajść z 1956, 1970 i 1981 roku.

– Jest to przewodnik miejski po wydarzeniach historycznych. Młody człowiek, na podstawie informacji zawartych w tej aplikacji może dowiedzieć się o najważniejszych wydarzeniach z najnowszej historii naszego miasta. Aplikacja jest dostępna na platformie AudioTrip. Cała zabawa polega na tym, by zamienić swój telefon komórkowy w przewodnika, który zabierze was opowieść o dziewięciu miejscach – tłumaczą pomysłodawcy i wykonawcy aplikacji.

„Akcja” przewodnika polega na słuchaniu dialogu między wnuczką i dziadkiem, który opowiada historię odwiedzanych w danym momencie miejsc. Aplikacja korzysta z sygnału GPS i w danym momencie odtwarzany jest kolejny rozdział opowieści. Z programu mogą korzystać użytkownicy telefonów komórkowych z systemem operacyjnym Android i IOS.

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza również jutro wszystkich chętnych do hotelu Vulkan na pokaz filmowych materiałów archiwalnych Grudnia 1956, 1970 i 1981 z zasobów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i IPN. Część tych nagrań nie była jeszcze pokazywana publicznie. Oprócz tego zaprezentowany zostanie sprzęt wojskowy i milicyjny z lat 70. i 80. XX wieku oraz na żywo będzie można sprawdzić działanie Audioprzewodnika. Początek wydarzenia o godzinie 18:00.