czwartek, 14 grudnia 2017 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Chińskie sterydy zamiast mąki

Aktualności, Biznes

Zachodniopomorscy celnicy zabezpieczyli 3,5 kilograma sterydów, których wartość rynkowa wynosi 350 tysięcy złotych. Przemytnicy ukryli je w opakowaniach po mące, napojach rozpuszczalnych i zabawkach.

Dla zmylenia funkcjonariuszy, deklarowanymi towarami były w dwóch przypadkach artykuły spożywcze, tj. napój owocowy w proszku oraz mąka do samodzielnego wypieku chleba. Trzeci z importerów, prawdopodobnie przypuszczając, że okres przedświąteczny osłabi czujność funkcjonariuszy KAS, zadeklarował sprowadzenie zabawek, które tak jak w pozostałych przypadkach, okazały się być sterydami. Zatrzymane sterydy w opinii laboratorium Krajowej Administracji Skarbowej, mogą naruszać przepisy ustawy Prawo farmaceutyczne.

W ostatniej paczce miał się znajdować „wzmacniacz mocy”. Mógł być to sprzęt elektroniczny, albo środki farmaceutyczne. Dlatego pracownicy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego nakazali rewizję przesyłki.

– Otwarcie paczki wyeliminowało to pierwsze przypuszczenie, gdyż w środku znajdowały się nieregularne kryształy nieznanej substancji. Badania laboratoryjne wykazały, że substancja ta, to środek zastępczy, o którym mowa w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii – informuje Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowa Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Środek zastępczy to nic innego niż tzw. dopalacz, zwany również smart-drug. Zgodnie z definicją, środek zastępczy to produkt zawierający co najmniej jedną nową substancję psychoaktywną lub inną substancję o podobnym działaniu na ośrodkowy układ nerwowy, który może być użyty zamiast środka odurzającego lub substancji psychotropowej lub w takich samych celach.

Zabezpieczony towar przekazano policji. Jedno jest pewne, z tej mąki chleba nie będzie.

Foto: Izba Administracji Skarbowej