wtorek, 26 grudnia 2017 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Nowy oddział w Szpitalu w Zdrojach

Aktualności, Zdrowie

Zakończył się kolejny etap przebudowy szpitala w Zdrojach. Tym razem uruchomiony został  Szpitalny Oddział Ratunkowy dla dzieci i lądowisko dla helikopterów. To element Zachodniopomorskiego Centrum Opieki nad Matką i Dzieckiem. Efekty modernizacji poznaliśmy w środę 20 grudnia 2017 roku. W uroczystości udział wziął m.in. marszałek Olgierd Geblewicz, członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska, dyrektor placówki Łukasz Tyszler oraz posłowie: Marek Hok, Arkadiusz Marchewka i Norbert Obrycki.

Szpitalny Oddział Ratunkowy dla dzieci i lądowiska dla helikopterów to istotny element Zachodniopomorskiego Centrum Opieki nad Matką i Dzieckiem. Koszt tylko tej części inwestycji to ponad 10,5 mln zł. Fundusze pochodziły w Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Historia tego projektu, to nie tylko trzy lata realizacji SOR-u i lądowiska dla helikopterów. To tak naprawdę dziesięcioletnia historia całego  procesu budowy wizji i nadania szpitalowi innego wymiaru. To historia bardzo trudnych decyzji, prowadzenia skomplikowanej inwestycji i urzeczywistniania śmiałych planów, by w Zdrojach posadowić szczególne centrum, gdzie skupi się opieka nad najmłodszymi pacjentami i ich mamami. W tym okresie na ten cel przeznaczono łącznie gigantyczną kwotę 181 mln zł, które całkowicie zmieniły standard lecznicy. Projekt jest przykładem bardzo trudnego łączenia finansowania z poprzedniej perspektywy Regionalnego Programu Operacyjnego, Programu Operacyjnego  Infrastruktura i Środowisko, Funduszy Norweskich, budżetu państwa i województwa. W tym czasie udało się stworzyć rzeczy, z których jesteśmy dumni,  jak choćby znakomity oddział neurochirurgii. Po tych dziesięciu latach wszyscy dzisiaj powinniśmy się cieszyć, jednak dla mnie osobiście jest to chyba najtrudniejsze zakończenie wielkiej inwestycji w mojej karierze. Z jednej strony serce się raduje, gdy spotykam rodziców, którzy znaleźli tutaj pomoc i troskliwą opiekę dla swoich chorych dzieci, a takich rodziców w całym województwie jest bardzo wielu. Moje dziecko też tutaj przyszło na świat, więc zawsze już będę mieć emocjonalny stosunek do wspaniałej kadry i do tych murów. Dziękuję dzisiaj każdemu pracownikowi z osobna, jesteście wspaniali. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do dzisiejszej uroczystości. Ale jest to dziwne otwarcie, bo powstał SOR, ale od stycznia przyszłego roku dla SOR-u nie będzie kontraktu. Z jednej strony państwo zachęca do rozwijania bazy, a z drugiej zabezpiecza pieniądze na poziomie 2015 roku. bowiem wiadomo, że koszty związane tylko z wynagrodzeniami pracowników są dzisiaj dużo wyższe. Dlatego – choć powinienem dzisiaj mówić o sukcesie, mam raczej obawy o przyszłość jednostki, co mnie smuci i bulwersuje – podkreślił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Obie przestrzenie znajdą się w nowo wybudowanym pawilonie nr 20 liczącym ponad 8 tys. m2 powierzchni użytkowej. Wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło we wrześniu 2014 roku. W sześciokondygnacyjnym obiekcie ulokowanych będzie ponad 100 łóżek dla najmłodszych pacjentów, a także uruchomione zostaną: blok operacyjny, pediatryczna izba przyjęć, pediatryczny oddział obserwacyjny, pododdział ortopedii dziecięcej czy oddział chirurgii dziecięcej i urologii. Ten ostatni przeniesiony zostanie z placówki przy
ul. Św. Wojciecha.

Kończymy dzisiaj kolejny etap budowy Zachodniopomorskiego Centrum Opieki nad Matką i Dzieckiem w Szczecinie. Przybywa nam kilkadziesiąt łóżek dla dzieci, a jakość oferty dla pacjentów daje powody do satysfakcji. Tworzymy największy i najnowocześniejszy szpital dla dzieci i ich mam. Nie byłoby to możliwe bez wybitnej kadry, wspaniałych ludzi, którzy w swoją pracę wkładają całą pasję, umiejętności i serce – zaznaczył dyrektor szpitala Łukasz Tyszler.

Kompleksowa modernizacja szpitala w Zdrojach rozpoczęła się w 2009 roku. Jak dotąd w ramach różnych źródeł finansowania i programów wsparcia np. POiŚ, RPO WZ, budżet państwa, budżet województwa, czy fundusze norweskie, wydatkowano na nią 181 mln zł. Od tego czasu wybudowano m.in.: pawilon ginekologiczno-położniczo-noworodkowy i Centrum Leczenia Oparzeń dla Dzieci i Młodzieży. Ponadto utworzono Oddział Patologii Ciąży, pierwsze w kraju Centrum Leczenia Spastyczności oraz zakupiono nowoczesną karetkę neonatologiczną. Wszystkie pawilony scala łącznik ułatwiający poruszanie się pomiędzy oddziałami placówki.

To naprawdę dla mnie wielka radość. Kiedy dziesięć lat temu powstawała idea budowy Centrum, byliśmy jedynym województwem w Polsce, które nie miało na swym terenie specjalistycznego szpitala dziecięcego. Pamiętamy wszyscy, jak pierwsze decyzje dotyczące połączenia szpitala w Zdrojach ze szpitalem przy ul. Św. Wojciecha budził ogromne kontrowersje. Dzisiaj widzimy, że udało się zapoczątkować naprawdę coś ważnego. Jestem dumny, że miałem w tym dziele swój mały udział i mam nadzieję, że wspólnie przekonamy NFZ, przekonamy Ministerstwo Zdrowia do zapewnienia szpitalowi finansowania na odpowiednim poziomie – zauważył poseł i członek sejmowej komisji zdrowia Marek Hok.

Dzięki gigantycznemu procesowi inwestycyjnemu lecznica w „Zdrojach” staje się największym szpitalem dziecięcym w województwie zachodniopomorskim. Nowoczesna infrastruktura medyczna gwarantuje najmłodszym mieszkańcom Pomorza Zachodniego dostęp do pełnej, a przede wszystkim kompleksowej opieki zdrowotnej. Co ważne skupiona będzie ona w jednym miejscu.