czwartek, 28 grudnia 2017 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Szkolne konkursy na stulecie Niepodległej

Aktualności, Historia

Kuratorium Oświaty, Archiwum Państwowe i Fundacja Polskich Wartości rozpoczynają współpracę przy okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Chodzi o budowanie dobrych postaw wśród młodych obywateli.

Sygnatariusze dzisiejszego porozumienia mają na celu wspólne działania na rzecz edukacji historycznej, regionalnej oraz wychowania w duchu wartości patriotycznych.

– Nasza dotychczasowa współpraca układała się bardzo dobrze i dlatego postanowiłam zaprosić obie instytucje do wspólnych działań związanych z przyszłorocznym jubileuszem – podkreśla Magdalena Zarębska-Kulesza, Zachodniopomorski Kurator Oświaty.

Dzięki podpisanym dziś porozumieniom będą prowadzone wspólne lekcje najnowszej historii naszego państwa oraz szereg konkursów, które będą miały na celu zainteresowanie młodzieży tym zagadnieniem i wzbudzenie w niej postaw patriotycznych.

– Od kilku lat widzę w młodzieży renesans postaw patriotycznych i niepodległościowych i to napawa mnie dużym optymizmem. Polska się zmienia i nasza młodzież również się zmienia. Chcemy jednak spojrzeć na to zagadnienie w szerszym kontekście – mówi dr hab. Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie.

Pierwszym planowanym przedsięwzięciem jest konkurs mówiący o szczecińskich strajkach w 1988 roku. Jest to trochę zapomniane, choć ważne wydarzenie w dziejach naszego miasta i regionu. Dlatego organizatorzy konkursy chcą je przywrócić do świadomości najmłodszych mieszkańców naszego województwa.

– Takie wydarzenia są pamiętane tylko przy okazji okrągłych rocznic, a my chcemy zwrócić się z tą historią do młodzieży. Strajk 1988 roku był wydarzeniem społecznym, a nie politycznym i w takim kontekście chcemy je przedstawiać – zaznacza Wojciech Woźniak, prezes Fundacji Polskich Wartości.

Władze Kuratorium zapowiadają jeszcze wiele innych konkursów i wydarzeń związanych z przyszłorocznym jubileuszem, których zamierzają na bieżąco informować.