środa, 3 stycznia 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Miliony od SEC-u zostają w Szczecinie

Aktualności, Biznes, Miasto

Prawie 89 mln zł  Szczecińska Energetyka Cieplna (SEC) zainwestuje w rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczej.  W czwartek 28 grudnia 2017 r. umowę na dofinansowanie projektów inwestycyjnych podpisali prezes Szczecińskiej Energetyki Cieplnej Mariusz Majkut oraz wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Artur Michalski.

Projekt w SEC-u nosi nazwę Unia 3. Część środków na jego realizację pochodzić będzie z dotacji unijnych – Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z działania 1.5 Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu oraz  1.6.2 Sieci ciepłownicze i chłodnicze dla źródeł wysokosprawnej kogeneracji. Będą to 4 zadania inwestycyjne, których realizacja potrwa do 2022 r.

Obejmą one modernizację sieci ciepłowniczej, w tym wymianę izolacji, na odcinkach o łącznej długości 25 km.  Prace prowadzone będą po obu stronach Szczecina – na prawobrzeżu w okolicach Jasnej, Turkusowej, Kolorowych Domów, Dąbskiej, na lewobrzeżu w rejonie ulic Ku Słońcu, Chopina, Rugiańska, Szymanowskiego, Ogińskiego, Bogurodzicy, Kaszubska, Bogusława, Kr. Jadwigi, Międzyodrze (Bytomska, Rybnicka).

Oprócz modernizacji istniejącej sieci, „Unia 3” obejmie także budowę nowych odcinków, mających za zadanie przyłączyć do systemu ciepłowniczego osiedla mieszkaniowe znajdujące się w granicach administracyjnych naszego miastach i po za nim.  Są to: osiedle na prawobrzeżu zlokalizowane przy ul. Wschodniej w Podjuchach, planowane osiedle mieszkaniowe w rejonie ul. Szosa Polska – ul. Policka oraz osiedla w Warzymicach. Ta ostatnia inwestycja polecać będzie na rozbudowie systemu w rejonie ulic Duńska – Szczecińska – Kalinowa oraz od ul. Krygiera do  osiedli w Warzymicach.

Podobnie jak w poprzednich inwestycjach i tym razem beneficjentami inwestycji są mieszkańcy Szczecina i okolic. Emisja dwutlenku węgla spadnie prawie o 6200 ton rocznie, a zużycie energii pierwotnej* o 60 801 GJ/rok. Dla porównania – załadunek standardowego pociągu towarowego to około 1 500 ton, a 60 tys. GJ – tyle ciepła średnio potrzeba do ogrzania w ciągu roku 6 tys. mieszkań o powierzchni 50 m2. O tyle będzie czystsze powietrze, którym wszyscy oddychamy.

To już trzeci projekt realizowany przez Szczecińską Energetykę Cieplną na rzecz miasta o tak dużym zasięgu, tak znacznej wartości, na który SEC pozyskał fundusze unijne. Dla przypomnienia – poprzednie dwa to: budowa źródła kogeneracyjnego w ciepłowni „Sąsiedzka”,o wartości prawie 4 mln zł,  realizowana w latach 2010-2012 oraz flagowy projekt SEC-u „Modernizacja systemu ciepłowniczego LEWOBRZEŻE”, o wartości prawie 90 mln zł, zakończony
w listopadzie 2015 r.