piątek, 5 stycznia 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Orszak już w sobotę. Idziecie?

Aktualności, Historia, Kultura i rozrywka, Miasto

Święto sześciu Trzech Króli już w sobotę, 6 stycznia. Ósmy raz ulicami miasta przejdzie Orszak Trzech Króli. Szczecin był jednym z pierwszych miast w Polsce w których zawiązał się komitet organizujący wydarzenie. Jakie atrakcje czekają nas w tym roku? Będzie tradycyjnie. Przemarsz ruszy spod Urzędu Miasta w stronę Placu Lotników.

Święto Objawienia Pańskiego zwane także popularnie Świętem Trzech Króli  to chrześcijańska uroczystość mająca uczcić objawienie się Boga człowiekowi, obecność Boga w historii człowieka, a także uzdolnienie człowieka do rozumowego poznania Boga. Symbolami święta jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi. Polską tradycją jest organizacja tego dnia orszaków, które w pozytywny, rodzinny sposób przypominają symbolikę tego niezwykłego czasu. W sobotę ulicami Szczecina Orszak Trzech Króli przejdzie trzeci raz. Organizatorzy spodziewają się dobrej frekwencji i szykują mnóstwo interesujących propozycji. Przed nami okazja do wspólnego kolędowania: – Stwierdziliśmy, że wartością Orszaku jest stabilność. Zawsze startujemy modlitwą Anioł Pański o 12.00 pod Urzędem Miasta i kierujemy się w stronę Placu Lotników. Ludzie są już przyzwyczajeni, a że jest to kolejna edycja to mamy świadomość, że ludzie znają już naszą inicjatywę. Nie chodzi by co roku zaskakiwać mieszkańców, a celebrować uroczystość Święta Trzech Króli. Charakter Orszaku się nie zmienia, kolędujemy, śpiewamy, różnicą jest to, że nie będziemy się zatrzymywać na stacjach na których jeszcze dwa lata temu się zatrzymywaliśmy. Na przystankach odgrywane były sceny, ale stwierdziliśmy, że to zakłócało płynność przejścia, a niektórzy i tak nie mieli możliwości zobaczyć scen – mówi Jerzy Adamiec, współorganizator wydarzenia. Scenki, przedstawienia i występy będą mieć miejsce na Placu Lotników gdzie zmierza cały Orszak. Barwny będzie korowód . Całość wzbogacona jest strojami oraz inicjatywami uczniów ze szczecińskich szkół.

Każdy Orszak Trzech Króli ma swój motyw przewodni. Tak jest i w roku 2018: – Tegoroczne hasło brzmi „Bóg jest dla wszystkich”, celem hasła jest przesłanie, że Bóg jest dla ludzi o różnych poglądach, rasach, narodowościach. To jest święto, które ma nas łączyć, pokazywać piękną tradycje świętowania Bożego Narodzenia. Różne osoby mogą i powinny odnaleźć się w Orszaku, to nie jest wydarzenie tylko dla zdeklarowanych zwolenników konkretnego poglądu. Mówimy między sobą, że Orszak jest drogą do Pana Boga i każdego trzeba szanować w tej drodze. Bóg jest dla wszystkich i Orszak szczeciński też jest dla wszystkich – dodaje Piotr Pawłowicz, współorganizator wydarzenia. Orszak Trzech Króli to inicjatywa, którą przejęło już ponad 600 miast i gmin w całej Polsce. W Szczecinie Orszak odbędzie się ósmy raz.

Na czas przejścia kolędników przez miasto ZDITM przygotował zmiany w organizacji ruchu. W sobotę będzie trudniej przejechać przez centrum: – W związku z planowanym na 6 stycznia Orszakiem Trzech Króli mogą wystąpić czasowe utrudnienia w ruchu i zmiany w komunikacji miejskiej w rejonie przemarszu, w godzinach 11:30-14:30. Trasa Orszaku będzie przebiegać od pl. Armii Krajowej przez al. Papieża Jana Pawła II, pl. Grunwaldzki (przemarsz odbędzie się jezdnią zgodnie z kierunkiem jazdy), pl. Lotników. Na czas przemarszu Orszaku nastąpi czasowe wyłączenie z ruchu w/w ulic. Wstrzymanie i wznowienie ruchu odbędzie się na polecenie służb nadzoru ruchu ZDiTM – mówi Szymon Wasilewski z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.