piątek, 12 stycznia 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Szpital przy Arkońskiej czekają spore zmiany

Aktualności, Zdrowie

Oddziały Geriatrii, Neurologii i Nefrologii wkrótce przejdą gruntowne zmiany. Dzięki dotacji z środków unijnych uda się poprawić funkcjonowanie oddziałów i komfort leczenia pacjentów.

W budynku dyrekcji Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie mieszczącego się przy ulicy Arkońskiej doszło dziś do przekazania umowy na dofinansowanie budowy i remontu trzech oddziałów. Umowa została podpisana pod koniec ubiegłego roku, ponieważ władze Urzędu Marszałkowskiego chciały w jak największym stopniu wykorzystać przyznane im fundusze.

– Dziś przekazujemy beneficjentom umowy do realizacji. Cieszę się, że w tym gronie znalazł się ponownie ten szpital. W poprzedniej perspektywie finansowej udało się zrealizować tu trzy duże przedsięwzięcia oparte o fundusze unijne – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Planowane inwestycje, czyli budowa nowego budynku dla oddziału nefrologii (wraz z nową stacją dializ) oraz oddziału neurologii i oddziału udarowego wyniosą ponad 53 miliony złotych, z czego czterdzieści milionów przekazał Urząd Wojewódzki w ramach RPO WZ 2014-2020. W tej kwocie mieszczą się również koszty remontu oddziału geriatrii i przewlekle chorych.

– Oba projekty są dla nas bardzo ważne i długo oczekiwane. Chcemy bardzo podziękować za to, że mamy możliwość rozpoczęcia tej inwestycji. Oczywiście nie rozwiąże to w pełni naszych potrzeb, ponieważ na swoją kolej czeka oddział zakaźny i gruźliczy. W sumie w zmodernizowanych oddziałach znajdzie się ponad sto łóżek – informuje Małgorzata Usielska, dyrektor szpitala.

Remont oddziału geriatrycznego powinien zakończyć się jeszcze w tym roku. Natomiast neurologia i nefrologia do nowych pomieszczeń wprowadzą się w 2019 roku.

– Nie ma najmniejszej wątpliwości, że żyjemy coraz dłużej, a to z kolei powoduje zwiększenie ryzyka wystąpienia wielu chorób. W wielu dziedzinach medycyna poszła naprzód i to co do niedawna było nieosiągalne dziś jest możliwe. Podobnie w neurologii. Dzięki wczesnemu leczeniu udaru i rehabilitacji przyłóżkowej można pacjenta przywrócić do zdrowia. Warunki, w których obecnie funkcjonujemy zupełnie nie odpowiadają współczesnym standardom. Dzięki nowemu budynkowi uda nam się wdrożyć nowe metody leczenia i jeszcze skuteczniej nieść pomoc – stwierdza dr Jan Stankiewicz.