środa, 7 lutego 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Osiem nowych ambulansów wyjechało na zachodniopomorskie drogi

Aktualności, Zdrowie

Marszałek Olgierd Geblewicz przekazał dziś Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego osiem nowych karetek, które są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt ratowniczy.

Od kilku lat na początku roku przekazywane są nowe pojazdy ratownicze, które trafiają do kilkunastu miejscowości na terenie całego województwa. Tak też stało się dziś, kiedy po uroczystym przecięciu wstęg osiem w pełni wyposażonych ambulansów rozjechało się na ulice Szczecina oraz między innymi do Międzyzdrojów.

– Jest to dla nas wielka przyjemność, ale i obowiązek. Co roku musimy odnawiać nasz sprzęt, który w znaczny sposób się zużywa. W naszym systemie ratownictwa medycznego utrzymujemy 79 ambulansów. Do tego potrzebujemy pojazdów zapasowych – mówił Roman Pałka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

Przekazania nowego sprzętu dokonał Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, który podkreślał, że jest to sprzęt najwyższej jakości spełniający wyśrubowane normy.

– Osiągnęliśmy taki standard, że coroczne pojawianie się nowych ambulansów to dla nas norma. Możemy być dumni z tego, że według opinii innych marszałków z naszego kraju nasza stacja pogotowia ratunkowego jest stawiana za wzór – mówił marszałek Geblewicz.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie wzbogaciła  również w tym roku swój tabor o ambulans przystosowany do przewozu pacjentów ze znaczną nadwagą.

Karetką przewozić można pacjentów nawet o wadze przekraczającej 300 kg. Największą nośność mają nosze – do 400 kg. Nosze mają również specjalną konstrukcję, która pozwala na bezpieczne i wygodne dla pacjenta ich poszerzenie, ponieważ pacjent ze znaczną nadwagą ma nie tylko zwiększoną masę ale też potrzebuje więcej miejsca. Nosze mają automatyczny, elektryczny system regulacji wysokości, do karetki wjeżdżają na specjalnie w tym celu skonstruowanej pochylni.

Cała wewnętrzna zabudowa została zaprojektowana specjalnie na potrzeby tego ambulansu. Szafki na leki i sprzęt medyczny skonstruowano tak, aby zajmowały jak najmniej miejsca i pozostawiły jak najwięcej przestrzeni wewnątrz. Ambulans wyposażony jest także w krzesełko kardiologiczne, które jest nie tylko szersze i ma zwiększoną nośność, ale też może być przewożone po schodach na gąsienicach dzięki konstrukcji podobnej do schodołazów – urządzeń do transportu wózków inwalidzkich po schodach.

Nowy ambulans na co dzień służy wszystkim pacjentom jako karetka transportowa. Jest natomiast do dyspozycji, gdy niezbędne okaże się przewiezienie chorego na zlecenie placówki medycznej bądź na wezwanie zespołu systemowego