piątek, 2 marca 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Jak palić żeby nie kopcić?

Aktualności, Miasto, Zdrowie

Sprawny piec, drożne kominy i sposób palenia – to wszystko także wpływa na jakość powietrza w mieście. Co roku w mieszkaniach komunalnych wykonuje się prace zduńskie i kominiarskie. Dodatkowo specjaliści radzą jak palić, aby nie dymić i nie powodować smogu.

Oprócz działań inwestycyjnych czyli wymiany pieców kaflowych na bardziej ekologiczne źródła ciepła, miasto systematycznie dba także o piece i kominy w mieszkaniach komunalnych.

– Co roku stawia się nowe piece lub przeprowadza generalny remont już używanych – informuje Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa. – W sumie dotyczy to rocznie ponad 200 pieców kaflowych. Zakres tych prac to m.in: budowa pieca od nowa, wymiana całości wnętrza, oczyszczenie lub wymiana kafli, wymiana starych elementów np. uszkodzonej rury, drzwiczek i rusztu piecowego. Zdunowie na zlecenie miasto także uczą najemców jak prawidłowo palić w piecu, aby urządzenie jak najdłużej było sprawne oraz w jak najmniejszym stopniu przyczyniało się do zanieczyszczeń powietrza.

Jak podkreślają specjaliści, przede wszystkim ważny jest rodzaj opału.

– Najlepiej stosować wysokiej jakości węgiel np ten z polskich kopalni, suche drewno lub brykiet – mówi Tomasz Klek. – Sprawne piece kaflowe są urządzeniami bardzo wydajnymi. Wystarczy palić w nich ok. 1,5 godziny, stosując np. 5 kg węgla, aby taki piec trzymał ciepło ok doby.

Inaczej sprawa wygląda z piecami C.O i kominkami, w których palić trzeba „na okrągło”, by uzyskać ciepłą wodę i nagrzane kaloryfery. Ważną rolę odgrywają mieszkańcy i ich świadomość. To po ich stronie leży wybór właściwego opału, a także drobne naprawy pieców i prawidłowe w nich palenie.

Ponadto na zlecenie miasta kominiarze wykonują prace, które także mają ważny wpływ na jakość powietrza: kontrolują, dbają o drożność przewodów kominowych i wentylacyjnych, robią regularne przeglądy itp.

Obecnie w zasobie komunalnym znajduje się blisko 18 tys. lokali mieszkalnych, z czego ok 35% lokali jest ogrzewana piecami kaflowymi (ok. 6500). Pozostałe 65% mieszkań podłączona jest do sieci miejskiej, ogrzewane jest gazem lub elektrycznie.