piątek, 9 marca 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Niedziela ma być czasem na przemyślenia i inwestycję w siebie

Aktualności, Biznes

Pojutrze wejdzie w życie ustawa zakazująca handlu w niedziele. O przemyśleniach dotyczących tego rozwiązania rozmawiamy z Andrzejem Kozakowskim, wiceprezesem Stowarzyszenia Przedsiębiorców Katolickich.

Czy zakaz handlu w niedzielę wpłynie na lokalną i krajową gospodarkę?

Jeśli w ogóle, to myślę, że pozytywnie.

Patrząc na statystyki, to Polacy przepracowują w ciągu roku ok 1900 roboczogodzin, Niemcy 1600, a Meksykanie 2200.

Jeśli wzorujemy się na najlepiej zorganizowanych gospodarkach świata, to bierzmy przykład z  zachodnich sąsiadów, którzy niedzieli nie spędzają w sklepach. To proste porównanie spędzonego w trakcie roku czasu na pracę pozwala zauważyć, że nie zawsze większa liczba przepracowanych godzin idzie w parze z lepszym wynikiem gospodarczym(a do tego dążymy).

Dlaczego tak potrzebny jest ten dodatkowy wolny dzień?

Ten czas należy wykorzystać na przemyślenia i inwestycję w siebie. Przemyślenia nad możliwościami rozwoju swojej działalności gospodarczej i swojego miejsca pracy. Wolna niedziela daje ku temu możliwości, ponieważ można wówczas spojrzeć na niektóre rzeczy z dystansu i głęboko się nad nimi zastanowić. Zakupy stały się dla wielu igrzyskami zastępczymi i z pewnością jest to zły model spędzania wolnego czasu.

Jak zatem powinien wyglądać ten dzień?

Zainwestujmy w siebie. Chleba nam nie brakuje a przecież zakup na przykład telewizora nie jest dokonywany impulsywnie. Jest to przemyślana inwestycja i w tygodniu można znaleźć czas na jej realizację. W niedzielę mamy czas na odpoczynek, rekreację, trochę rozrywki jak kino, teatr, muzea czy restauracje i to daje nam możliwość spędzenia tego czasu. Po za tym lokalni przedsiębiorcy, którzy zajmują się przykładowo prowadzeniem gastronomii będą w tym dniu osiągać większe obroty, niż dotychczas. Niedziela ma być oddechem od codziennej rzeczywistości.

Jak Pan będzie spędzał wolną niedzielę?

Od dawna próbuję spędzać ten dzień według podanych wyżej zasad. Poświęcam swój czas na sport i na rodzinne spotkania. Oczywiście pamiętam o niedzielnej mszy oraz staram się skorzystać z oferty kulturalnej naszego miasta. Zawsze jest to czas dla mnie i dla mojej rodziny.

Stowarzyszenie Przedsiębiorców Katolickich ukonstytuowało się w 2012 roku i w tej chwili zrzesza ponad stu przedsiębiorców. Spotkania odbywają się regularnie w drugą niedzielę kwartału i rozpoczynają się mszą świętą w Seminarium Duchownym, a następnie przeprowadzane są wykłady dotyczące współżycia religii z przedsiębiorczością. Oprócz tego organizowane są seminaria dotyczące gospodarki, ubezpieczeń i marketingu. Najbliższe spotkanie odbędzie się ósmego kwietnia w Seminarium Duchownym o godzinie 8:30 z krótkim wykładem; „Sprawiedliwe wynagrodzenie – czy to możliwe?” z prof. US  Wojciechem Jareckim.
Foto: ks. Robert Gołębiowski/ Niedziela.pl