piątek, 9 marca 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

PiS-owski zakaz uderza w gospodarkę

Aktualności, Biznes, Miasto

Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej zwracają uwagę na zagrożenia, które niesie ze sobą zakaz handlu w niedziele. Przygotowali projekt ustawy, która prostuje wprowadzone zmiany.

Przed jedną z szczecińskich galerii handlowych Magdalena Kochan, Bartosz Arłukowicz, Sławomir Nitras i Arkadiusz Marchewka spotkali się dziś z dziennikarzami, by przekazać im swoje uwagi i podzielić się niepokojem związanym z wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele.

– Po raz kolejny PiS próbuje nam urządzać życie i mówić nam co jest dobre, a co jest złe. Próbuje układać nasze prywatne życie według swoich zasad. Dlatego przygotowaliśmy rozwiązania, które znoszą te przepisy. Jesteśmy za organizacją państwa, w którym każdy może żyć tak, jak chce. Państwo nie może narzucać zasad współżycia społecznego – mówi Bartosz Arłukowicz.

Parlamentarzyści PO nie pozostawiają suchej nitki na wchodzącej pojutrze w życie ustawie. Ich zdaniem już samo procedowanie zapisów tych przepisów pozostawiało dużo do życzenia.

– Pan Janusz Śniadek nie wiedział jakie rozwiązania prawne proponuje. Nie umiał się do nich odnieść. Wszystkie sensowne poprawki przepadały w głosowaniach. Dlatego przygotowaliśmy nasz projekt ustawy, który przywraca stan „sprzed” – informuje Magdalena Kochan.

Ustawa spowoduje zmniejszenie liczby miejsc pracy, wprowadza nierówność i różne możliwości interpretowania prawa. Dlatego posłowie PO chcą wrócić do rozmów z związkami zawodowymi i przedstawicielami pracodawców, które pozwolą wypracować odpowiednie zmiany.

– Rolą państwa nie jest wskazywanie obywatelom tego, kiedy mogą robić zakupy, a kiedy nie. Prezes Kaczyński wzorował się na tym co działo się na Węgrzech, a Victor Orban po roku zniósł ten zakaz. Odsetek polaków pracujących w niedzielę wynosi jedynie sześć procent, a średnia europejska wynosi trzynaście procent! – wylicza Arkadiusz Marchewka.

Kolejnym argumentem przeciw wprowadzanemu zakazowi jest odebranie możliwości zarabiania studentom, ala których praca w niedziele często jest jedyną możliwości uzyskania pieniędzy na utrzymanie.