poniedziałek, 12 marca 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Pilotaż kolei metropolitalnej już ruszył

Aktualności, Biznes, Miasto

Mieszkańcy Szczecina, Goleniowa i Gryfina od 11 marca będą mogli przekonać się o zaletach Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Tego dnia ruszają nowe połączenia między stolicą metropolii, a należącymi do niej gminami Goleniów i Gryfino. Nowoczesne pociągi mają szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych, rodziców z dziećmi i rowerzystów.

Partnerzy projektu,  czekając na rozstrzygnięcie konkursu na finansowanie przedsięwzięcia, uruchomili już pilotażowe  połączenia SKM – mówi Roman Walaszkowski, dyrektor Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Dzięki tej decyzji i finansowaniu z budżetów województwa zachodniopomorskiego oraz Szczecina, Goleniowa i Gryfina już 11 marca na trasie Szczecin-Goleniów przybędą trzy nowe połączenia, a  między Szczecinem i Gryfinem sześć.

Koszt uruchomienia i utrzymania dodatkowych przejazdów to rocznie 1,1 miliona złotach pokrywane właśnie z budżetów samorządów. Nowoczesny tabor dostarczy województwo. Wszystkie wagony

są dostępne dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej oraz z możliwością przewozu rowerów, wózków i pozwalają na podłączenie się do internetu poprzez WiFi.

Pilotaż ma poprawić komunikację publiczną wewnątrz metropolii i promować Szczecińską Kolej Metropolitalną. Dziś Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, które nad koncepcją SKM zaczęło pracować w 2011r. czeka na rozstrzygnięcie konkursu na dofinansowanie przedsięwzięcia. Ponad 740 milionów złotych będzie przeznaczone na modernizację tras kolejowych i dworców oraz m.in. stworzenie nowoczesnych 40 węzłów przesiadkowych na terenie Szczecina i jego Obszaru Metropolitalnego.