poniedziałek, 12 marca 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Sławomir Nitras chce być prezydentem i apeluje do mediów publicznych

Aktualności

Poseł Platformy Obywatelskiej potwierdza swoją gotowość do walki w wyborach samorządowych. Oberwało się również dziennikarzom Radia Szczecin, których posądza o brak rzetelności.

Swoje polityczne aspiracje z każdym upływającym dniem prezentuje coraz większe grono lokalnych polityków. Dziś, mimo chodem, plany na najbliższą przyszłość zdradził Sławomir Nitras. Poseł PO zwołał dziś konferencję prasową, której tematem było wystosowanie apelu do mediów publicznych.

Działania parlamentarzysty tłumaczą ostatnie materiały Radia Szczecin, w których powoływano się na informacje od Michała Dzięby, który mówił o interesach żony Nitrasa w trakcie budowy świnoujskiego gazoportu. Poseł Platformy całkowicie te „rewelacje” dementuje i dlatego postanowił wystosować poniższy apel.

Jesteśmy w przededniu długiego cyklu wyborczego, który zdecyduje o przyszłości naszej ojczyzny. Składają się na niego tegoroczne wybory samorządowe, wybory do Parlamentu Europejskiego i parlamentarne.

To ważny okres, któremu powinna towarzyszyć poważna debata na argumenty, szczególną rolę odegrają media, bez których uczciwa i merytoryczna debata będzie niemożliwa. Od dłuższego czasu obserwujemy zaniżanie standardów rzetelności i obiektywizmu mediów publicznych w Szczecinie. Mam świadomość, że przyczyną nie jest zła wola dziennikarzy ale naciski polityczne.

Wiem, że jesteście Państwo bardzo często zastępowani przez osoby z zewnątrz. Nie tylko spoza instytucji ale spoza regionu. Ze smutkiem obserwuję ten proces. Jestem przekonany, że media publiczne powinny dawać możliwość budowy swoich karier ludziom z naszego regionu.

W przededniu kampanii wyborczej pragnę przypomnieć Państwu, że zgodnie z wytycznymi Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dziennikarze, wydawcy, producenci i nadawcy szanując niezbywalne prawo człowieka do prawdy, kierując się zasadą dobra wspólnego, świadomi roli mediów w życiu człowieka i społeczeństwa obywatelskiego przyjęli Kartę Etyczną Mediów deklarując tym samym, że w swojej pracy kierować się będą następującymi zasadami:

  • Zasadą prawdy;
  • Zasadą obiektywizmu poglądów;
  • Zasadą oddzielania informacji od komentarza;
  • Zasadą uczciwości;
  • Zasadą szacunku i tolerancji;
  • Zasadą pierwszeństwa dobra odbiorcy;
  • Zasadą wolności i odpowiedzialności.

Apeluję do dziennikarzy mediów publicznych o zachowanie elementarnych standardów, które polegają na sprawdzaniu źródeł i weryfikowaniu informacji, do dawania prawa zabrania głosu i wypowiedzenia swoich racji.

Liczę na to, że uda się Państwu zachować niezależność, a materiały dotyczące nadchodzących kampanii wyborczych będziecie Państwo relacjonować w sposób rzetelny.

Z wypowiedzi polityka można było wyczytać, że w niedługim czasie ogłosi swój start w wyborach na prezydenta Szczecina.