wtorek, 13 marca 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Natura2000 pokrzyżuje plany Chińczyków?

Aktualności, Biznes, Miasto

Duże poruszenie wywołały plany azjatyckich inwestorów, którzy chcą wybudować luksusowy hotel na brzegu jeziora Dąbie. Miasto studzi jednak optymistyczne nastroje.

Pięciogwiazdkowy hotel niemieckiej sieci Maritim za trzy lata ma przyjąć pierwszych gości – ogłosił pod koniec ubiegłego tygodnia portal SzczecinBiznes.pl. Inwestycja została ogłoszona podczas berlińskich targów ITB i z miejsca rozgrzała lokalną opinię publiczną, która od lat domaga się poważnych inwestycji turystycznych w prawobrzeżnej części naszego miasta.

Z wizji przedstawionych przez konsorcjum firm Tian Yu i Recca Investment roztacza się widok nowoczesnego hotelu, apartamentowca w kształcie żagla, centrum kongresowego i przepięknej mariny.

Do tego trzeba dodać możliwość korzystania z dobrodziejstw wód geotermalnych, dzięki którym inwestorzy mogliby sprzedawać energię do SEC-u, a hotelowi goście w każdym z pokoi posiadaliby osobny kran z mającą właściwości lecznicze wodą. Stąd też pochodzi nazwa całego kompleksu: Hot Spring Bay.

Planowana inwestycja doskonale wpisuje się w obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego i wydaje się, że niedługo mogą w Dąbiu pojawić się pierwsi inżynierowie. Tymczasem do szczecińskiego magistratu nie wpłynął, jak dotąd, wniosek o wydanie pozwolenia na budowę.

– Do urzędu miasta nie wpłynął jeszcze wniosek o pozwolenie na budowę dla tej inwestycji. Obowiązujący od 2011 roku miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Dąbie – plaża” umożliwia na części terenu projektowanej inwestycji realizację apartamentowej zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z usługami turystyki, hotelowymi i pensjonatowymi (np. przystań żeglarska, port jachtowy z zapleczem administracyjnym i hotelowym), wody śródlądowe (baseny i akwen portu jachtowego) – informuje Sylwia Cyza-Słomska z biura prasowego Urzędu Miasta w Szczecinie.

Brak pozwolenia nie jest jedynym problemem chińskich wizjonerów. Wszystko wskazuje na to, że ich plany może pokrzyżować również natura, a dokładniej mówiąc Obszar Natura 2000. W miejscu planowanej inwestycji trwają obecnie prace nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego, które uwzględniają ochronę siedlisk ptaków i miejsc występowania chronionej roślinności.

– Na pozostałej części położonej w granicach obszaru NATURA 2000 – chroni siedliska roślin i zwierząt zgodnie z nadrzędnymi przepisami prawa (trwają zaawansowane prace planistyczne przy aktualizacji planu do zmienionych przepisów z zakresu ochrony przyrody i prawa wodnego). Przedstawiona wizualizacja nie wyklucza zgodności inwestycji z planem, jednak brak konkretnych danych nie pozwala na jednoznaczne odniesienie się do tego tematu ponieważ projekt inwestycji o szczegółowości wymaganej do pozwolenia na budowę dotąd nie został przedstawiony – mówi Sylwia Cyza-Słomska.

Wynika z tego, że do czasu uaktualnienia planu zagospodarowania przestrzennego oraz do przedstawienia szczegółowych planów inwestycyjnych będziemy musieli wstrzymać się z planowaniem urlopów w 2021 roku nad jeziorem Dąbie.