środa, 14 marca 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Powstanie ośrodek kształcenia zawodowego

Aktualności, Biznes, Miasto

Regionalny ośrodek kształcenia zawodowego powstanie w Szczecinie. To istotna inwestycja w rozwój szkolnictwa zawodowego na Pomorzu Zachodnim. Zwiększą część przedsięwzięcia prowadzonego przez Izbę Rzemieślniczą Małej i Średniej Przedsiębiorczości pokryją unijne fundusze Urzędu Marszałkowskiego. Porozumienie, które umożliwi wsparcie projektu podpisali w środę, 14 marca 20918 roku w Szczecinie wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa i prezes organizacji Władysław Jefremienko.

Budowę centrum przyspieszył Regionalny Program Operacyjny, który w bieżącej perspektywie unijnej 2014-2020 pozwala wesprzeć powstanie nowej infrastruktury dydaktycznej, zakup specjalistycznego wyposażenia czy prowadzenie szkoleń praktycznych. Jednym z takich przykładów będzie nowy obiekt Izby Rzemieślniczej Małej i Średniej Przedsiębiorczości, przy którym prace rozpoczną się jeszcze w kwietniu br. W niedalekiej przyszłości do dyspozycji oddanych zostanie w budynku pięć pracowni takich jak: elektryczna (2), energii odnawialnej, budowlano-hydrauliczna, gastronomiczna, jak również salami egzaminacyjno-szkoleniowymi. Ponadto oferować będzie warsztaty zawodowe i certyfikację w ośmiu zawodach: kucharz, barman, cukiernik, piekarz, elektryk, instalator sieci fotowoltaicznych, glazurnik oraz hydraulik.

Ta inwestycja, która służyć będzie przede wszystkim różnym branżom gospodarki. Określiłbym ją Centrum dla Zachodniopomorskiego Rzemiosła. Takich przedsięwzięć jak to w tylko w ostatnim naborze wniosków wsparliśmy dziewięć. Rynek pracy potrzebuje fachowców, dlatego wierzę, że planowana infrastruktura w tek kwestii pomoże – podkreślił wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

Nowoczesna baza ma być gotowa do czerwca 2019 roku. Jej koszt to prawie 6 mln zł, z czego Urząd Marszałkowski z eurofunduszy przeznaczy 5 mln zł. Centrum szkoleniowo-egzaminacyjne, które powstanie w siedzibie organizacji przy al. Wojska Polskiego 78 w Szczecinie to jednocześnie odpowiedź na rozwój szkolnictwa zawodowego w regionie i potrzeby zachodniopomorskiego rynku pracy. Przy okazji uatrakcyjni wybór ścieżki edukacyjnej przez przyszłych wykwalifikowanych pracowników różnych branż przemysłowych i gospodarczych.

O realizację inwestycji staraliśmy się od czterech lat, dlatego cieszy nas pomyślny finał z unijnym wsparciem w tle. Ośrodek, któremu nadać chcemy charakter transgraniczny będzie służył wielu pokoleniom, starającym się w drodze egzaminu o tytuły czeladnicze i rzemieślnicze. To także pierwsza tego typu infrastruktura w Polsce. Budowa powinna ruszyć jeszcze w maju bieżącego roku – tłumaczył prezes szczecińskiej Izby Władysław Jefremienko.

Inwestycja wpisuje się w założenia 9 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.8 „Infrastruktura szkolnictwa zawodowego”.