niedziela, 18 marca 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Pracowita niedziela Inspektorów Pracy

Aktualności, Miasto

1200 kontroli w regionie w dwie niedziele. W zachodniopomorskim bywa kłopotliwie, ale Szczecin raczej bez nieprawidłowości jeżeli chodzi o ustawę zakazującą handlu w niedzielę. Konrad Pachciarek, Okręgowy Inspektor Pracy w Szczecinie przyznaje, że kilka skarg wpływało, ale nie były to skargi np. na sklep mięsny otwarty na stacji benzynowej na Szosie Stargardzkiej.

Druga niedziela wolna od handlu w Szczecinie minęła już spokojniej. Dzień wcześniej w marketach nie obserwowaliśmy konwulsyjnych kolejek i ludzi panicznie robiących zapasy jakby wolna niedziela trwała co najmniej tydzień. Nie zmienia to jednak faktu, że Polacy chętnie odwiedzali przygraniczne markety, które po stronie niemieckiej były czynne, zainteresowaniem cieszyły się także małe sklepy. Wolne niedziele to pracowity czas dla Inspektorów Pracy. W całej Polsce dyżuruje ponad 500 osób, w tym inspektorzy ze Szczecina.  – W ubiegłą niedzielę odbyło się 700 kontroli w całym województwie. 21 zasadnych, głównie małe miejscowości. W Szczecinie nie stwierdzono łamania przepisów. Czekamy na sygnały od pracowników zmuszanych do pracy przez pracodawców oraz od mieszkańców miasta – mówi Konrad Pachciarek, Okręgowy Inspektor Pracy.

Po pierwszej „wolnej niedzieli” do Inspekcji handlowej zgłaszali się mieszkańcy skarżący się na sklepy, które doliczają sobie kaucję za to, że można u nich robić zakupy. – Sytuację znam z mediów, bo pojawiły się pytania od dziennikarzy, ale do inspekcji nikt się nie zgłosił. Wiem, że w Policach oraz w jednym ze sklepów monopolowych na Pomorzanach doliczano złotówkę do rachunku za robienie zakupów. Nie jest to praktyka zabroniona, ale na pewno nie stawia sprzedawcy w zbyt pozytywnym świetle. To praktyka wyraźnie antykonsumencka. Klient powinien być uprzedzony przed  zakupami, że taka sytuacja ma miejsce – mówi Beata Manios, rzecznik inspekcji handlowej w Szczecinie.

Następna niedziela będzie powszechna dla handlu. W kwietniu za to zakupy zrobimy… tylko 29 kwietnia.