wtorek, 20 marca 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Lekarz odszedł. Zapraszamy za 20 miesięcy

Aktualności, Miasto, Zdrowie

Chora na Jaskrę od 20 lat Felicja Tuczyk miała mieć kontrolne badanie w poradni okulistycznej 28 marca. Kobieta zadzwoniła do szpitala na Arkońskiej by upewnić się czy dobrze zapisała godzinę. Jakie było jej zaskoczenie gdy okazało się, że wizyta na którą czekała 7 miesięcy nie odbędzie się po odszedł lekarz. Pani w rejestracji zaproponowała termin alternatywny… 16 października 2019! Ta skandaliczna sytuacja pokazuje w jak fatalnym stanie jest zachodniopomorska i szerzej polska służba zdrowia.

To niestety kolejny raz kiedy szpital przy ulicy Arkońskiej trafia na okładkę „Tygodnika Szczecina”. Po skandalicznym procederze wyprowadzenia poza szpital przygotowania posiłków  dochodzi do jeszcze większego skandalu. Lekarze odchodzą jeden po drugim, a pacjentom odwoływane są wizytę. Skandaliczny przypadek Pani Felicji Tuczyk każe zadać pytanie: Czy ktoś kontroluje to, co dzieje się w tym szpitalu? Bo to, że dzieję się źle jest sprawą bardziej niż oczywistą! – Zadzwoniłam do szpitala żeby upewnić się czy dobrze zapisałam godzinę. Pani poinformowała mnie, że wizyta jest nieaktualna, bo Pani doktor rozwiązała umowę ze szpitalem i d nowego roku już jej nie ma na Arkońskiej. Zdenerwowałam się bardzo, bo czekałam na tę wizytę 7 miesięcy i nawet mnie nie poinformowano o tym, że nie mam na co już czekać! Pani z rejestracji bardzo mnie przepraszała i zaproponowała zapisanie na październik 2019 – żali się chora na ciężką odmianę jaskry Felicja Tuczyk. Kobieta bez leków i zakrapiania oczu prawie nie widzi. Badania kontrolne są potrzebne by monitorować przebieg choroby i interweniować kiedy jest to potrzebne. –Panie Redaktorze, ja nie mogę czekać jeszcze 20 miesięcy na konsultacje! To jest wprost wyganianie nas do lekarzy prywatnych, a na co my płacimy ubezpieczenia? Powiedziałam, że to paranoja – dodaje. Nasza rozmówczyni przyznaje, że dotychczas na Arkońskiej obsługiwana była bardzo dobrze, choć za każdym razem u innego lekarza – u trzech w ciągu dwóch lat.

         Co na to szpital?  Ustami rzecznik Natalii Andruczyk zaklina rzeczywistość, że nie jest tak fatalnie jak jest:Specjaliści z Poradni Okulistycznej zwiększyli liczbę przyjęć pacjentów – każdy z lekarzy przyjmuje dziennie nawet 60 pacjentów. Szpital ogłosił konkurs na stanowiska dla specjalistów, mamy nadzieję, że wkrótce uda się zasilić zespół lekarzy w poradni, a tym samym skrócić kolejki. Na dalsze terminy przesuwane są wizyty pacjentów, którzy mają wyznaczone np. wizyty kontrolne. Przy rejestracji przekazujemy informacje o możliwości skorzystania z porad specjalistów w innych jednostkach w krótszym czasie, wskazując jednocześnie takie poradni i orientacyjny czas oczekiwania. Większość pacjentów wybiera jednak Poradnię Okulistyczną SPWSZ w Szczecinie – mówi rzecznik.

       Szpital na Arkońskiej jako jedyny w Szczecinie nie porozumiał się jeszcze z rezydentami w sprawie klauzul opt-out. Problem ma także poradnia endokrynologiczna w której również odwoływane są wizyty:  – W styczniu z pracy w Poradni Endokrynologicznej SPWSZ zrezygnowało 3 specjalistów, obecnie przyjmuje 4 lekarzy. Tym samym kolejka pacjentów, którzy oczekują na wizytę w poradni musiała zostać dostosowana do możliwości kadrowych. Pacjenci z wysokim TSH, z wynikami biopsji, z wynikami USG, przed i po operacjach, czy kobiety ciężarne przyjmowani są w trybie pilnym. Przekładane są terminy w przypadków pacjentów, u których lekarz zalecił kontrolę (np. raz w roku). Zmiany przepisów POZ wskazują, że lekarzem koordynującym leczenie niedoczynności tarczycy lub kontrolę pacjentów endokrynologicznych może być lekarz rodzinny.

Zdajemy sobie sprawę z utrudnień związanych ze odejściem lekarzy. W ramach rozwiązania sytuacji szukamy nowych lekarzy, zwiększyliśmy liczbę godzin przyjęć lekarzy w poradni tak, by mogli oni przyjmować więcej pacjentów. Pacjenci wymagający szybkiej konsultacji przyjmowani są w terminie pilnym. Szpital dąży do sytuacji, w której kolejki te będzie można przyśpieszyć, poprzez zatrudnienie w poradni dodatkowych lekarzy – mówi Natalia Andruczyk.

 

Komentarzy: 4

    1. łaski nie robią – przysięge składali, leczyć muszą a nie ludzi na coroczne wizyty umawiać. Kpina…a nie powołanie.

  1. Okulista profesor potrafi zgarnąć za jedną wizytę 350 złoty. Okuliści nie będą harować za 20 tysięcy. Policzyć 20 dni pracy w miesiacy razy 10 pacjentów dziennie po 350 złoty i mamy kwotę 70 tysięcy. Jak pacjentów 20stu to aż całe 140 tysięcy co miesiąc.