czwartek, 22 marca 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Niszczejące zabytki i społeczny protest

Aktualności, Historia, Miasto

Willa Grünebergów, hotel Piast, kamienice na Niebuszewie to tylko wierzchołek góry problemów z starymi budynkami w naszym mieście. Lokalni działacze chcą zwrócić uwagę rządzących i organizują protest.

Wydarzenia wokół kamienicy przy placu Zwycięstwa skłaniają do zastanowienia się nad kondycją szczecińskich zabytków i starej zabudowy. Oprócz rewitalizacji wykonywanych przez wspólnoty mieszkaniowe i doraźnych działań miasta nie widać w tej kwestii długofalowego myślenia o zachowaniu najstarszej tkanki urbanistycznej miasta. Jak pokazuje przykład Willi Grünebergów wpisanie na listę zabytków wcale nie jest gwarancją lepszej przyszłości starych budynków. Po kosztowym przesunięciu willi właściwie nic się tam nie dzieje. Rozkradzione rynny i zamurowane okna nie są najlepszym świadectwem wyjątkowości tego obiektu.

Między innymi dlatego przedstawiciele kilku lokalnych inicjatyw postanowili głośno wyrazić swój sprzeciw wobec takiej polityce władz miasta i organizują pikietę pod zrujnowanym „Piastem”.

Wpływ na naszą decyzję aby zaprotestować miał skandaliczny przebieg wydarzeń w sprawie kamienicy Piast i nieskuteczne działania miejskich/powiatowych służb, które nie dają dziś żadnej nadziei i gwarancji na ocalenie obiektu. Wręcz przeciwnie – miejskie organy zdają się działać na korzyść interesu inwestora, który dąży do rozbiórki obiektu.

Liczymy, że protestując publicznie pokażemy jasno i wyraźnie, iż nie ma zgody na takie metody pozbywania się kłopotu, jak masowe rozbiórki zaniedbanej historycznej zabudowy, czy świadome doprowadzanie zabytków do ruiny w celu budowy w ich miejscu obiektów deweloperskich. Oprócz dawnego hotelu Piast mamy wiele tego typu negatywnych przykładów w mieście (Bolinko, willa w Podjuchach, zaniedbana kamienica przy ul. Św. Ducha, zapuszczone osiedla w Dzielnicy Północ, itd…)

Domagamy się sporządzenia i uchwalenia Gminnego Programu Rewitalizacji oraz wpisu do rejestru kamienicy po hotelu Piast, ale także skutecznej ochrony wartościowych obiektów narażonych na rozbiórkę, szczególnie tych ujętych w Gminnej Ewidencji Zabytków oraz objętych ochroną w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Żądamy zachowania kamienicy po hotelu Piast, przynajmniej oryginalnych fasad z odtworzoną stolarką okienną wg historycznej formy. Żądamy także ukarania odpowiedzialnych za obecny stan rzeczy podmiotów. Stoimy na stanowisku, że rozbiórka kamienicy będzie działaniem wyjątkowo szkodliwym dla dziedzictwa i krajobrazu kulturowego Szczecina oraz kolejnym prezentem dla niesumiennych inwestorów – piszą w swoim manifeście organizatorzy.

W najbliższą sobotę o godzinie 16:00 odbędzie się protest w okolicach hotelu „Piast”. Organizatorami akcji są Szczeciński Ruch Miejski, inicjatywa “Nowy Szczecin”, Stowarzyszenie Ocalmy Zabytek, Naszewycieczki.pl, Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina, przewodnik miejski Michał Rembas oraz autorzy strony STOP wyburzaniu historycznej zabudowy Szczecina.