czwartek, 29 marca 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Ostatnie chwile na świąteczne zakupy. Ile wydamy przed Wielkanocą?

Aktualności, Biznes

Według informacji przedstawianych przez ekspertów w porównaniu do poprzedniego roku wydamy 20% więcej na przygotowanie zbliżających się świąt. Jest to efekt wzrostu cen produktów oraz lepszej sytuacji majątkowej Polaków.

Mazurek, babka, żurek, biała kiełbasa i jajka w każdej postaci to absolutna klasyka zbliżających się świąt Wielkiej Nocy. W każdym sklepie widać wzmożony ruch i można odnieść wrażenie, że klienci nie planują w tym roku zaciskać pasa. Korzystną koniunkturę wspomaga z pewnością program 500plus oraz spadek bezrobocia.

W kwocie do 200 zł zmieści się tylko 12 proc. Polaków, podczas gdy w ubiegłym roku taki poziom wydatków deklarował niemal co piąty respondent. Najniższe kwoty deklarowali najczęściej seniorzy i osoby samotne – mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska. – Średnio na Święta Wielkanocne wydamy w tym roku 526 zł, to o 126 zł więcej niż przed rokiem. Deklarowany wyższy poziom wydatków to kompilacja dwóch wypadkowych: z jednej strony Polacy zauważyli wzrost cen na sklepowych półkach, z drugiej odczuwają poprawę sytuacji materialnej i mają poczucie, że mogą pozwolić sobie na nieco więcej – wyjaśnia.

Co może być zaskakujące, to fakt, że Polacy coraz częściej kupują bliskim upominki z okazji Świat Wielkanocnych. Z Barometru Providetna wynika, że w tym roku planuje tak zrobić co drugi z nas, podczas gdy rok temu takie deklaracje złożyło 37 proc. naszych rodaków. Po tym względem Wielkanoc oczywiście nadal ustępuje świętom Bożego Narodzenia, kiedy to podarunki bliskim kupuje ok. 75 proc. Polaków.

Badanie pokazuje również, że w większość z nas chce spędzić Wielkanoc w tradycyjny sposób – w domu z najbliższymi (tak deklaruje ponad 70 proc. Polaków). Czterech na dziesięciu Polaków zamierza w te święta odwiedzić także rodzinę lub znajomych. Tylko 2 proc. planuje w tym czasie wyjazd wypoczynkowy.

– Święta spędzę w domu z rodziną, czyli bez większej ekstrawagancji. Nie kupujemy sobie prezentów, Wielkanoc trwa tylko dwa dni i przygotowuje się na nią mniej potraw, więc na pewno wydam mniej niż w grudniu przed gwiazdką – mówi pan Marek.