piątek, 30 marca 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

3 lata Starej Rzeźni!

Aktualności, Kultura i rozrywka, Miasto

Instytucja prężnie się rozwija stając się animatorem życia po „drugiej stronie Odry” i pionierem w rewitalizacji przestrzeni, która niebawem ma stać się „Nowym sercem miasta”. Ostatnie wydarzenia jak i plany na najbliższe miesiące zwiastują, że w Starej Rzeźni będzie się dużo działo. Jest to praca wielu osób. Aktywizacja takiego miejsca jak Łasztownia nie jest łatwym zadaniem, a w Szczecinie jest mnóstwo wydarzeń kulturalnych, dostępnych dla wszystkich. Myślę, że znajdujemy swoje miejsce, są to kameralne imprezy dedykowane różnym grupom społecznym – mówi Prezes Laura Hołowacz.

Kiedy kilka lat temu Laura Hołowacz ogłosiła, że będzie rewitalizować budynek z kompleksu Starej Rzeźni na zapomnianej miejskiej przestrzeni jaką była Łasztownia wiele osób mówiło, że to nie może się udać. Biznesowy instynkt, miłość do kultury i wsparcie przyjaciół spowodowało, że dzisiaj Laura Hołowacz może dumnie nazywać się pionierką rewitalizacji Łasztowni. Pod koniec marca Stara Rzeźnia kończy 3 lata, może pochwalić się dziesiątkami wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i charytatywnych, wspaniałymi planami na przyszłość i ugruntowaną pozycją na mapie szczecińskich wydarzeń kulturalnych: – Wystąpiły u nas ostatnio topowe gwiazdy muzyczne, w planach są kolejne koncerty. Wystawiają się u nas wspaniali malarze i rzeźbiarze. Realizujemy cykl spotkań z książką w Kubryku Literackim. Poznajemy kulturę naszego miasta, historie, życie ludzi – mówi „Tygodnikowi” Laura Hołowacz. Urodziny Stara Rzeźnia świętowała w gronie przyjaciół, w tym roku 20-lecie obchodzi również firma CSL Internationale Spedition, której szefem jest Laura Hołowacz, a której siedziba mieści się na piętrze instytucji.

Co w ostatnich latach w Starej Rzeźni było najbardziej warte uwagi? Trudno wymienić wszystkie wydarzenia, które miały miejsce. Dużym zainteresowaniem cieszą się wykłady i spotkania literackie, na ścianach Galerii zawsze wisi wystawa szczecińskich lub zachodniopomorskich twórców, a władze instytucji podkreślają jak ważne jest kultywowanie tradycji marynistycznych, stąd też wydanie albumu The Tall Ship Races, mnóstwo spotkań z ludźmi morza m.in. kpt. Włodzimierzem Grycnerem, ktp. Jackiem Trojanowskim czy ukochanym przez Polaków Aleksandrem Dobą. – Odbyło się mnóstwo koncertów, ostatnio wyprzedany koncert swingowy, a wcześniej Stanisław Soyka, Mieczysław Szcześniak, Czesław Mozil, Kasia Kowalska, Janusz Radek, Smolik & Kev Fox, Oho!Koko! czy Maciej Balcar. Wydarzeń jest mnóstwo i właściwie nie ma miesiąca kiedy nie zapraszalibyśmy do udziału w wydarzeniach płatnych czy darmowych. Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się zbudować sieć przyjaciół, z którymi praca jest samą przyjemnością – mówi Ewa Tracz z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. – Nasza instytucja doczekała się kilku sztandarowych wydarzeń, które odbywają się cyklicznie i możemy już powiedzieć, że mają swoich zwolenników. Mowa o „Gwiazdce nad Łasztownią”, „Dniach Skandynawskich”, „Dniach Moniki Szwai” czyli o Szwajowej Niedzieli, ale także o naszych sztandarowych „Dniach Ulicy Zbożowej”, których czwarta już odsłona będzie mieć miejsce w sierpniu – dodaje Patryk Walczak z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Najbliższy czas to kolejne koncerty, wystawy, wykłady, spotkania i wydarzenia i nie sposób wszystko opisać – Łasztowni życzymy udanego rozwoju, a Starej Rzeźni kolejnych sukcesów!