poniedziałek, 9 kwietnia 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Miasto swoje, minister swoje – tak wyglądają prace przy Światowych Dniach Morza

Aktualności, Biznes, Kultura i rozrywka, Miasto, Wydarzenia

Organizowane w naszym mieście przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Światowe Dni Morza mają być świętem branży morskiej. Tymczasem nic nie wiadomo o atrakcjach dla mieszkańców i turystów.

W połowie czerwca przyjadą do nas oficjele z całego świata, by rozmawiać o problemach branży morskiej.

Tematem i motywem przewodnim wydarzenia jest IMO 70: Nasze dziedzictwo – lepsza żegluga dla lepszej przyszłości. Wydarzenie obejmie nie tylko oficjalne obrady i konferencję poświęconą tematyce morskiej, ale także szereg towarzyszących imprez kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych skierowanych do gości krajowych i zagranicznych oraz mieszkańców Szczecina. W 2018 r. świętujemy także obchody 70. rocznicy ustanowienia Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), organizacji wyspecjalizowanej systemu Narodów Zjednoczonych. Światowe Dni Morza w Szczecinie wpiszą się w obchody powstania IMO oraz rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę – piszą organizatorzy na oficjalnej stronie ŚDM.

Wczytując się w program wydarzenia, prócz koncertu inauguracyjnego, trudno znaleźć informacje dotyczące imprez kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych dla mieszkańców Szczecina. Trudno bowiem za wydarzenie światowego formatu uważać:

Dni otwarte i targi edukacyjne akademii morskich i szkół żeglugowych

Targ rybny i prezentacja polskich przetwórców rybnych. Promocja Programu Operacyjnego Ryby 2014-2020.

Od dawna wiemy, że miasto nie włącza się w organizację tego wydarzenia, o czym ostatnio przypomniał rzecznik miasta do spraw Żeglarstwa i Turystyki:

– Oczywiście cieszy nas fakt, że w Szczecinie odbędą się Światowe Dni Morza w 2018 roku, które podobnie jak wiele innych imprez, będą okazją do promocji miasta. Biorąc pod uwagę, że jest to wydarzenie o charakterze gospodarczo – biznesowym, w którym udział biorą przedstawiciele branży morskiej, specjaliści, naukowcy, możemy je traktować jako ciekawe uzupełnienie miejskiej imprezy, skierowanej przede wszystkim do  mieszkańców miasta i gości. Jeśli chodzi o organizację samego wydarzenia, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej  przeprowadziło  konkurs na wsparcie realizacji zadania publicznego polegającego na organizacji: „Światowych Dni Morza 2018”. Spółka Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, odpowiadająca za działania z tego obszaru,  nie mogła wziąć w nim udziału ponieważ był on skierowany  do organizacji pozarządowych, a Żegluga Szczecińska jest spółką komercyjną – informuje Mateusz Lipka.

Wynika z tego, że ministerialne wydarzenie jest „ciekawym uzupełnieniem” organizowanych przez miasto w dniach 8-10 czerwca Dni Morza Sail Szczecin, które od lat skierowane są bezpośrednio do mieszkańców i turystów.

– Miasto Szczecin i Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia już dzisiaj zapraszają szczecinian i turystów na jedną z największych imprez plenerowych w Polsce – Dni Morza Sail Szczecin, które odbędą się w dniach 8-10 czerwca. Przygotowania do niej trwają  już od jesieni ubiegłego roku. Na uczestników czekać będzie mnóstwo atrakcji. W tych dniach na pewno nie zabraknie pięknych żaglowców i widowiskowych koncertów. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy – mówi Mateusz Lipka.

Cała wypowiedź spotkała się z niezrozumieniem Marka Gróbarczyka, Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Informuje o tym w liście wysłanym do Prezydenta Piotra Krzystka, w którym namawia go również do podjęcia przez miasto współpracy przy organizacji Światowych Dni Morza.

Jako niezwykle zdumiewające odbieram wypowiedzi Urzędu Miasta określające tegoroczne Światowe Dni Morza jako „uzupełnienie” innych imprez, które wówczas będą się odbywać w Szczecinie. Najważniejsze morskie święto  Narodów Zjednoczonych to doskonała okazja do promocji miasta, regionu Pomorza Zachodniego, jak również całego naszego miasta. W związku z tym jeszcze raz chciałbym prosić Pana Prezydenta o dostrzeżenie perspektyw, jakie dla Szczecina niesie tegoroczna lokalizacja ŚDM. Jednocześnie chciałbym także prosić o owocną współpracę przy organizacji tego wydarzenia. […] Wierzę, że przychylność miasta w tym temacie przyczyni się do sprawnego przebiegu tego wydarzenia i pomoże promować wśród zagranicznych gości Szczecin, Pomorze Zachodnie oraz naszą wspólną Ojczyznę – pisze minister Gróbarczyk.

Najwidoczniej mamy kolejny rozdział sporu między miastem, które nie widzi w tym wydarzeniu swojej roli, a ministerstwem, które chciałoby zorganizować imprezę widoczną na całym świecie. Piszemy „kolejny rozdział”, bo wszyscy mają w pamięci walkę miasta i prezydenta o bulwary przy Wałach Chrobrego.