środa, 11 kwietnia 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Szczecińscy naukowcy zrewolucjonizują branżę samochodową

Aktualności, Biznes, Miasto

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny wraz z władzami miasta i przedstawicielami firm z branży IT podpisał list intencyjny dotyczący budowy Szczecin Automitive HUB.

W naszym mieście od wielu lat rozwija się biznes związany z dostarczaniem oprogramowania nowoczesnych rozwiązań dla branży motoryzacyjnej. Dziś udało się wykonać kolejny krok w stronę dołączenia do czołowych tego typu placówek na świecie. Wszystko dzięki współpracy szczecińskiej firmy brightONE z zachodnią spółką P3 Systems GmbH. Partnerstwo zmienia dotychczasowe ramy tynku dostawców rozwiązań automotive IT, lokując brightOne w elitarnym gronie bezpośrednich dostawców usług dla największych marek samochodowych.

– Przed nami ekscytujące przedsięwzięcie. To co jeszcze kilka lat temu było zarezerwowane dla kilkunastu podmiotów, dziś staje się udziałem naszej spółki. Zyskujemy okazję do bezpośredniej współpracy z praktycznie każdą liczącą się na runku marką samochodową, trafiamy do motoryzacyjnej ekstraklasy. Ten program wymaga dużej mobilizacji nie tylko naszej spółki, ale i najbliższego jej otoczenia – zaznacza Jakub Borowczyk, dyrektor zarządzający firmy brightOne.

Dlatego zawiązano współpracę między szczecińskim biznesem, miastem i uczelnią, która zakłada zintensyfikowanie transferu wiedzy między ośrodkami naukowymi oraz laboratoriami obu firm. Ta międzynarodowa inicjatywa ma na celu uatrakcyjnienie oferty akademickiej i rynku pracy za pomocą wspólnych programów wymiany z udziałem studentów oraz kadry szczecińskich uczelni i biznesu w Polsce i Niemczech.

– Konieczność współpracy naszego środowiska z biznesem jest oczywista. Dziś nabiera ona jeszcze praktycznego wymiaru i to cieszy szczególnie. Obecność naszych studentów w Stuttgarcie czy Ingolstadt na stażach w bezpośrednim otoczeniu fabryk największych marek oczywiście czyni ten program szczególnie atrakcyjnym – ocenia Krzysztof Okarma, dziekan Wydziału Elektrycznego ZUT.

Strony porozumienia podkreślają konieczność zmiany sposobu nauczania już na poziomie szkół średnich. Wszystkim członkom porozumienia zależy na stworzeniu w Szczecinie atrakcyjnego miejsca do nauki i zdobywania praktycznych kompetencji, które pozwolą zbudować podstawy dla Szczecin Automotive HUB.

– Szczecin to miasto nowoczesnych specjalizacji. Chcemy aby dziś uczniowie i studenci właśnie w naszym mieście znaleźli fascynującą pracę. Dlatego bez wahania zaangażowaliśmy się w ten projekt, również finansowo, wspierając zdobywanie praktycznej wiedzy i doświadczeń w szczecińskich i niemieckich laboratoriach. Oczywiście liczymy na to, że zdobyta wiedza zostanie wykorzystana do budowania silnej kadry tutejszych ekspertów tej branży – podkreśla Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Konferencja prezentująca nowe przedsięwzięcie odbyła się w Posejdonie, w którym swoja siedzibę będzie miał brightOne oraz zespół tworzący podpisany dziś projekt.

Grupa P3 świadczy usługi inżynieryjne, konsultingu praz zarządzania zaawansowanymi projektami technologicznymi dla wielu branż, w tym motoryzacyjnej, lotniczej, telekomunikacyjnej i sektora publicznego. Jest liderem dostawców rozwiązań w obszarach samochodowych systemów informacyjno-rozrywkowych, e-mobilności, systemów asysty dla kierowcy i autonomicznej jazdy, dla wszystkich czołowych producentów samochodowych. Bezpośrednio wspiera produkcję między innymi takich marek jak Audi, BMW, Renault, Ford, Volkswagen, Daimler czy Toyota. Zatrudnia w piętnastu krajach blisko cztery tysiące pracowników, z czego tylko jedna czwarta nie jest inżynierami. W ciągu roku firma generuje przychód w wysokości 360 milionów Euro!