poniedziałek, 16 kwietnia 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Gawłowski aresztowany, a Platforma mówi o białoruskich rządach

Aktualności

Poseł Stanisław Gawłowski został dziś aresztowany na trzy miesiące. Ma to zapobiec próbom mataczenia w sprawie prowadzonej przeciw sekretarzowi Platformy Obywatelskiej.

Sąd  Rejonowy Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie zastosował wobec Stanisława Gawłowskiego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy od daty jego zatrzymania.  Jednocześnie też nie uwzględnił zażalenia podejrzanego na jego zatrzymanie uznając je za zasadne, legalne i prawidłowe.

– W ocenie Sądu zebrane w sprawie dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez Stanisława G. zarzucanych mu przestępstw. Śledztwo jest w toku i planowane jest wykonanie dalszych czynności procesowych. Ze względu na charakter tych czynności istnieje obawa, iż podejrzany w celu uniknięcia grożącej mu surowej kary pozbawienia wolności, mógł podjąć działania destabilizujące toczące się postępowanie karne poprzez bezprawne wpływanie na jego przebieg. Zachowania te mogłyby polegać na wpływaniu na relacje osób związanych z toczącym się postępowaniem – informuje sędzia Michał Tomala, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Wydane orzeczenie nie jest prawomocne i przysługuje od niego zażalenie do Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Ta decyzja polskiego wymiaru sprawiedliwości spowodowała konieczność podjęcia stanowczych kroków przez szefostwo Platformy Obywatelskiej.

– Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że odbieramy sprawę Stanisława Gawłowskiego, a przede wszystkim decyzję sądu i uzasadnienie, jako początek kampanii wyborczej PiS oraz jako atak na polityczną opozycję. To standardy białoruskie, tak na Białorusi i w Turcji, Rosji traktuje się opozycję polityczną. Tak się eliminuje polityków z innych obozów, tak się prowadzi kampanię wyborczą. Chcę powiedzieć, że nie zaakceptujemy takiej sytuacji – mówił podczas wizyty w Szczecinie przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Szef największej partii opozycyjnej dodał, że będzie nagłaśniał tę sprawę na forum międzynarodowym.

– To jest łamanie standardów praworządności w Polsce. Będziemy informować Komisję Europejską, Parlament Europejski, Komisją Praworządności i Sprawiedliwości. Będziemy rozmawiać o tym na posiedzeniu Rady Europy. Nie możemy pozwolić, by tworząc presję na środowisku sędziowskim, multiplikuje się zarzuty, które Gawłowski wielokrotnie obalał. Z tego tworzy się oręż polityczny. Zatrzymywanie i aresztowanie posła na sejm przekracza standardy cywilizowanego kraju – zaznacza Schetyna.

Sławomir Neumann podkreśla, że szczeciński sąd działa pod presją CBA i policji.

– Zmiany w prawie uderzają w polską samorządność. Jeśli PiS myśli, że platforma ulegnie i przestaniemy dopytywać o ich afery. To otwarcie mówię, że tak się nie stanie. Z jeszcze większą determinacją i zaangażowaniem będziemy pytać o ich nagrody, nieodpowiedzialność prawną i afery związane z miliardami wypływającymi z naszego kraju – ostrzegał Sławomir Neumann.