poniedziałek, 16 kwietnia 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Parkingowiec niezgody

Aktualności, Miasto

Miasto zaprezentowało na posiedzeniu Komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska plany związane z budową nowych miejsc parkingowych. Jeden z nich spowodował dużą dyskusję.

Chodzi o plan budowy dwupoziomowego parkingowca na placu przy ulicy Rybackiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i Książnicy Pomorskiej. Według zapowiedzi ma tam powstać nawet sto dwadzieścia nowych miejsc parkingowych.

– W czerwcu przedstawimy szczegółową mapę nowych miejsc parkingowych, wraz z ich liczbą – zapewnia na łamach Głosu Szczecińskiego Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM.

Jak zwykle w tego typu inwestycjach z miejsca pojawiają się głosy sprzeciwu, które można znaleźć na różnych portalach społecznościowych.

U zbiegu ulic Dworcowej i Rybackiej planuje się parkingowiec. To już kolejne podejście Miasta do budowy parkingowca na…

Opublikowany przez Rada Osiedla Stare Miasto Szczecin 15 kwietnia 2018

Również miejscy aktywiści nie pozostawiają na tym pomyśle suchej nitki:

– Budowa parkingowca w centrum miasta jest nieporozumieniem. W konsekwencji tego typu działań w śródmieściu będzie więcej samochodów, niż to jest obecnie. Setki miast przerabiało już tego typu problemy i efekt za każdym razem był taki sam. Publiczne pieniądze powinny być wydawane na to, by stopniowo wyprowadzać samochody z centrum. Jest to z resztą zapisane w długoletnich planach rozwoju Szczecina. Budując parkingowiec będziemy ponosić większe koszty niż obecnie. Wiąże się to z kosztami budowy i otrzymania obiektu, spadkiem liczby pasażerów komunikacji miejskiej i co za tym idzie większym dofinansowaniem transportu zbiorowego, utrzymaniem istniejących miejsc parkingowych „na ulicy”. Drugą sprawą jest to, że przedstawiona propozycja jest po prostu brzydka. Jest to bardzo atrakcyjna przestrzeń i integrowanie w nią tego typu obiektami jest nie do zaakceptowania – mówi Piotr Czypicki, prezes Stowarzyszenia Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina.

O wypowiedź poprosiliśmy również Marka Duklanowskiego, przewodniczącego komisji, na której prezentowany był rzeczony projekt.

– To jest kolejna lokalizacja przedstawiana przez miasto w ciągu kilku ostatnich lat. Jak wiemy, na propozycjach się skończyło. Od wizualizacji do budowy jest bardzo daleka droga. W naszym mieście jest problem z parkowaniem, ale parkingowiec tego nie rozwiąże. Trzeba zacząć od egzekwowania obowiązujących przepisów. W cywilizowanym mieście nie może być tak, że każdy parkuje gdzie popadnie i nikt z tym nic nie robi. Należy ustalić priorytety i wskazać, kto w mieście powinien mieć pierwszeństwo. Na pewno centrum powinno sprzyjać pieszym, a nie samochodom. Uregulujmy więc najpierw kwestie chodników, przejść i bezpieczeństwa. Co do samej lokalizacji, to przez lata nikt nie miał pomysłu na zagospodarowanie tego placu. Nie przypominam sobie, by rada osiedla i społecznicy chcieli tam zorganizować skwer, postawić ławki i zrobić przejście. Zresztą rozmowy o prakingowcach zawsze pojawiają się przy okazji zbliżających się wyborów – uważa radny Marek Duklanowski.