piątek, 20 kwietnia 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Pobiegnij i pomóż Kajtusiowi!

Aktualności, Wydarzenia

Kajtek ma sześć lat i ma autyzm. Na szczęście otaczają go kochający ludzie, rodzina i przyjaciele, którzy każdego dnia starają się nieść mu pomoc. My również możemy włączyć się do tej akcji.

Przed miesiącem pisaliśmy o koncercie charytatywnym dla naszego małego bohatera. Koncert zakończył się dużym sukcesem. W trakcie muzycznego wieczoru panowała magiczna atmosfera. Dzięki wsparciu wspaniałych ludzi i cudownych organizatorów udało sie zebrac pieniądze na około 4 miesiące terapii.

W najbliższą niedzielę (22 kwietnia) znów możemy włączyć w pomoc sześciolatkowi. O godzinie 15.00 przy wejściu na „Kąpielisko Arkonka” wystartuje
XIII Ekumeniczny Bieg Charytatywny. Zamiast opłaty startowej będzie można wesprzeć finansowo Kajtusia.

– Ta impreza to nie tylko bieg dla Kajtusia, to coś więcej. Z organizatorem biegu, księdzem Sławkiem Sikorą, chcemy zaangażować środowiska autystyczne, ośrodki, przedszkola. Jest kwiecień, miesiąc autyzmu i duży nacisk kładziemy na to abyśmy mogli się wszyscy spotkać razem – mówi mama chłopca.

Według danych Autism Europe 0,6 % populacji Unii Europejskiej dotkniętych jest autyzmem, co stanowi około 5 milionów osób (szacunki z 2009 r.). Z kolei z szacunków dotyczących Stanów Zjednoczonych wynika, iż jedno na 166 urodzonych dzieci jest dotkniętych tym rodzajem niepełnosprawności. Nie ma dokładnych danych co do liczby osób z autyzmem w Polsce. Jednak przyjmując dane z badań epidemiologicznych przeprowadzanych w różnych krajach (w Polsce takich badań nie było) należy ocenić, iż w Polsce osób tych może być co najmniej 30 000, a nawet dużo więcej. Jednym z takich dzieci jest sześcioletni Kajetan Majewski, który na co dzień mieszka w Szczecinie i gdzie przechodzi żmudny proces rehabilitacji.

– Za wszelka cenę, szukamy Kajtusiowi przestrzeni w naszym społeczeństwie i naszej codzienności, by mógł normalnie żyć, oswajać się z otoczeniem, poznawać świat, ale też po prostu, by mógł cieszyć się radościami, jakie niesie każdy dzień – mówią najbliżsi Kajtusia.

Kajetan jest pod opieką specjalnego przedszkola terapeutycznego dla dzieci z autyzmem. Autyzm to najpoważniejszy i najtrudniejszy do rehabilitacji zespół zaburzeń rozwojowych, występujący w każdej sferze życia i pod każdym względem funkcjonowania. Autyzm bez specjalistycznej terapii nie pozwala na rozwój, wyklucza ze społeczeństwa, skazuje na samotność i nieporadność. Terapia musi być systematyczna, różnorodna i prowadzona jednocześnie wielokierunkowo. Niestety, tego typu zajęcia są bardzo kosztowne. Nie zawsze starcza nam środków na wszystkie potrzebne zajęcia.  Roczne wydatki na terapię, to koszt ponad 20 tysięcy złotych. Rehabilitacja ze specjalistami oraz codzienna praca w domu jest jedyną szansą dla Kajtusia na radzenie sobie z zaburzeniami, na rozwój oraz na samodzielność.  Terapia hamuje zaburzenia, ogranicza je i dzięki temu umożliwia Kajtusiowi rozwój.

Kajtuś odmiennie funkcjonuje, na swój sposób odbiera świat i wyraża emocje. Jego zachowanie nie zawsze jest akceptowalne przez społeczeństwo. Rozprasza go byle szczegół, denerwuje lub sprawia przykrość dźwięk, którego my nawet nie słyszymy. Jego zmysły błędnie odbierają sygnały z otoczenia, a mózg często niewłaściwie je odczytuje i przetwarza. Ma trudności z komunikowaniem się z otoczeniem. Jest całkowicie uzależniony od opieki drugiej osoby.

– Od czterech lat jesteśmy w terapii i ciężko pracujemy, by pokonać ograniczenia i zaburzenia, jakie niesie ze sobą to schorzenie. Kajtusiowe zajęcia terapeutyczne to: logopedia, terapia sensoryczna, terapia ręki, hipoterapia, dogoterapia, muzykoterapia, zajęcia psychologiczne, ogólnorozwojowe i edukacyjne, zajęcia metoda Weroniki Scherborne, basen, sensoplastyka, fizjoterapia, kinezjologia. Wiele trudu i wysiłku kosztuje Kajtusia ta codzienna nauka i praca, pokonuje trudności i ograniczenia, których my nawet nie dostrzegamy na co dzień. Właśnie ta codzienność przysparza Kajtusiowi najwięcej problemów, rzeczy z pozoru błahe i banalne. Na każdym kroku musi podejmować wyzwania. Jest w tym bardzo dzielny – informuje mama Kajetana.

Kajtek jest mądrym, wesołym, bardzo aktywnym, pogodnym i otwartym na świat dzieckiem. Terapia przynosi już wymierne skutki. Ciekawi go otoczenie, zauważa już innych ludzi, czuje więź z najbliższymi mu osobami. Lubi wszelkie aktywności, książki, muzykę, bajki w teatrze i kinie.

–  Widać naprawdę rezultaty tych kilku lat terapii. Namacalne, wymierne, nieprawdopodobne wręcz czasem nawet takie, o których nie marzyłam. Kajetan mówi! Całymi, pięknymi zdaniami! Jeszcze musi się długo uczyć, by poprawnie komunikować i budować zdania, ale mówi! Przed nami jednak ogrom dalszej pracy i nauki, bo nigdy w stu procentach do mety nie dojdziemy, a wbrew pozorom, im jest Kajtuś starszy, tym wymagania są wobec niego większe i kolejne, coraz trudniejsze wyzwania przed nim się pojawiają – mówi mama Kajtka.

Tak naprawdę ścigamy się z czasem. To, co teraz uda nam się zrobić, zapewni lepszy komfort życia dla Kajtusia teraz i da szansę na lepsze funkcjonowanie w przyszłości. Dostęp do tak potrzebnej dla niego terapii, to jedyny sposób, by przygotować Kajtusia do w miarę samodzielnego, dorosłego życia.

W naszym kraju proces terapii kończy się wraz z zakończeniem edukacji. W Polsce działają od niedawna dwa ośrodki – miejsca pobytu dla dorosłych autystów ze specjalnie przygotowanymi miejscami pracy dla nich, łącznie dla kilkunastu osób. Nie ma miejsca dla dorosłych autystów w społeczeństwie, nie ma miejsc pracy, nie ma ośrodków terapeutycznych ani miejsc dziennego pobytu. Pozostają zdani na opiekę innych osób do końca życia. Terapia umożliwia choć w części samodzielność i uczy radzenia sobie w życiu i wśród ludzi, dlatego jest tak ważna i tak konieczna.

Program niedzielnego biegu wygląda następująco:

14.00 zapisy na bieg
14.50 oficjalne rozpoczęcie
15.00 bieg dla dzieci poniżej siódmego roku życia na 200 metrów
15.05 bieg dla dzieci szkół podstawowych na 1 700 m
15.20 bieg główny na 5 km dla wszystkich chętnych. Trasa składa się z trzech pętli 1 700 m (może zatem ukończyć bieg po pierwszym lub drugim okrążeniu – nie będzie się liczyło do klasyfikacji końcowej, ale będzie można brać udział w losowaniu nagród)
ok. 16.00 podanie wyników, rozdanie nagród, losowanie nagród wśród uczestników biegu
16.30 ognisko na Polanie Czerwonej (zaopatrzenie we własnym zakresie)