niedziela, 6 maja 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Maszt na Łasztowni do połowy czerwca

Aktualności, Kultura i rozrywka, Miasto

W poniedziałek  rozpocznie się budowa fundamentów pod Maszt im. Konstantego Maciejewicza. Morski symbol Szczecina stanie w nowym miejscu, na nadodrzańskim bulwarze, jeszcze przed tegorocznymi Dniami Morza.

Prace poprzedzające ustawienie masztu na Bulwarze Gdyńskim obejmą między innymi wykonanie mikropali, wykopów pod fundamenty, podkładów betonowych, a w końcu wykonanie żelbetowych fundamentów, które będą stanowiły podstawę konstrukcji. To pierwszy etap przedsięwzięcia, dzięki któremu jeden z symboli Szczecina powróci do przestrzeni publicznej. Swoje nowe miejsce znajdzie w reprezentacyjnej i licznie odwiedzanej części miasta nad Odrą.

Lokalizacja ta została wytypowana po wielu konsultacjach i przyjęta pozytywnie między innymi przez środowisko żeglarskie. Jego przedstawiciele na bieżąco uczestniczą w przygotowaniach do ustawienia masztu w nowym miejscu. Zgodnie z ich sugestiami zostanie na nim zamontowane dodatkowe olinowanie, umożliwiające wciągniecie na maszt flag oraz postawienie tam gali banderowej. Uzgodnieniom podlegało również zagospodarowanie terenu wokół – powstanie tam niewielki skwer z dwoma pamiątkowymi tablicami z brązu, poświęconymi historii masztu i jego patronowi.

– Cieszę się, że maszt wraca do przestrzeni publicznej, na honorowe miejsce, w pobliżu nabrzeża, przy którym przez wiele lat cumował statek ss „Kapitan Konstanty Maciejewicz” – komentuje Piotr Owczarski, żeglarz i pomysłodawca Alei Żeglarzy. – Już niedługo nabierze ono jeszcze bardziej reprezentacyjnego charakteru i będzie stanowić doskonałą przestrzeń do organizowania uroczystości, zarówno miejskich, jak i typowo żeglarskich oraz morskich. Sam maszt utrwali dokonania wielkiego szczecinianina – kapitana Konstantego Maciejewicza, a pamięć o nim nie zaginie.

Obecnie niemal 30-tonowy dźwig bomowy jest czyszczony i malowany. Na przełomie maja i czerwca zostanie przetransportowany na bulwar i ustawiony we wcześniej przygotowanym miejscu.