wtorek, 8 maja 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

PŻM wychodzi z dołka

Aktualności, Biznes

Zarządca komisaryczny Polskiej Żeglugi Morskiej poinformował dziś o wynikach finansowych za ubiegły rok. Najważniejsza wiadomość jest taka, że największy polski armator w końcu zaczął przynosić zyski.

Grupa Kapitałowa PŻM-u wypracowała w 2017 roku 117 milionów zysku, co jest pierwszym dodanim wynikiem od pięciu lat! Tym samym podawana w lutym prognoza wynosząca 54 miony została z nawiązką podwojona. Dla porównania w 2016 roku państwowa spółka zakończyła z stratami wynoszącymi ponad 730 milionów złotych.

– Obecnie potwierdzamy dodatni wynik, ponieważ nasze księgi rachunkowe zostały skontrolowane przez audytora. Dlatego ostrzegam niektórych korespondentów, by nie szafowali słowami, bo jest prawdziwy i rzetelny wynik grupy kapitałowej – mówi zarządca komisaryczny PŻM Paweł Brzezicki.

Oznacza to, że spółka jest w pełni wypłacalna i powoli może planować kolejne inwestycje. Jeszcze w tym roku zostaną odebrane dwa nowe statki, które wzbogacą liczącą obecnie 55 jednostki flotę. Firma chce również zbudować w ciągu najbliższych ośmiu-dziesięciu lat cztery promy pasażerskie.

– Zyski przyniosła cała grupa kapitałowa, w której są jeszcze podmioty przynoszące straty. To powinno się zmienić pod koniec tego roku. Ciągną nas jeszcze odprawy z tytułu dobrowolnych odejść pracowników – informuje zarządca komisaryczny.

Paweł Brzezicki pozostanie na stanowisku zarządcy do lutego 2019 roku.