poniedziałek, 14 maja 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Mieszkania-inkubatory dla młodzieży opuszczającej ośrodki wychowawcze

Aktualności, Miasto

Miasto przekazało kolejne mieszkanie młodzieży, opuszczającej placówki opiekuńczo-wychowawcze. Lokal udostępniło i wyremontowało TBS Prawobrzeże. Dom na start to jeden z 9 programów jakie Szczecin oferuje w ramach pakietu „Zamieszkaj dobrze !”

To szóste mieszkanie (inkubator) w ramach programu Dom na start. Znajduje się przy ul. Kaszubskiej.

– Ma prawie 160 m² powierzchni użytkowej, w którego skład wchodzi: pięć pokojów dla wychowanków (4 pokoje jednoosobowe i 1 pokój trzyosobowy), duży salon dzienny jako część wspólna, kuchnia, łazienka z toaletą, pomieszczenie gospodarcze oraz użytkowy przestronny korytarz – mówi Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa. – Lokal przeznaczony jest dla siedmiorga wychowanków.

Lokal udostępniło i wyremontowało Towarzystwo Budownictwa Społecznego Prawobrzeże.

– Cieszę się, że ten lokal pomoże młodym ludziom, startującym w dorosłość. Życzę powodzenia. – mówi Paweł Sikorski, prezes TBS Prawobrzeże – nasza spółka na pewno będzie angażować się w tego typu działania i realizować również inne projekty w sferze społecznej.

Pierwszy przeznaczony dla wychowanków opuszczających placówki opiekuńczo -wychowawcze na czas usamodzielnienia się (inkubator). Drugi program dedykowany jest wychowankom, przygotowanych do samodzielnego życia.

Celem programów jest stworzenie warunków do uzyskania mieszkania i przystosowania się do realiów codziennego, samodzielnego życia oraz sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Lokale są prowadzone przez Centrum Opieki nad Dzieckiem, które także je wyposaża. Natomiast całą procedurą związaną z kierowaniem osób do tych mieszkań zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie. Zakłada się, że wychowanek opuszczający „inkubator” przeprowadzi się do swojego samodzielnego mieszkania.

To pakiet dziewięciu programów mieszkaniowych Szczecina. Stanowią one bogatą ofertę skierowana do osób z różnych środowisk, o różnych potrzebach mieszkaniowych, a przede wszystkim o różnym poziomie dochodów, które na ustalonych zasadach mogą wynająć mieszkanie.

Miasto dysponując mieszkaniami w obu gminnych TBS -ach oraz we własnym zasobie mieszkaniowym – wynajmuje mieszkania zawodowym rodzinom zastępczym, usamodzielniającym się wychowankom placówek wychowawczo-opiekuńczym lub pieczy zastępczej, studentom, absolwentom, dużym rodzinom oraz seniorom.