środa, 16 maja 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Znowu oszukują na policjanta! 74-latka prawie oddała 30 tysięcy złotych

Aktualności, Miasto

Policjanci z Komisariatu Policji Szczecin Nad Odrą dzięki informacji od pokrzywdzonej i swojej determinacji zapobiegli utracie ponad 30.000 złotych poprzez zablokowanie przelewu na konto oszusta. Pieniądze wróciły z powrotem do seniorki.

Do próby wyłudzenia pieniędzy tzw. metodą „na policjanta” doszło w Szczecinie. Wtedy to do policjantów z Komisariatu Szczecin Nad Odrą zgłosiła się zdenerwowana starsza pani, która poinformowała mundurowych o tym, że wypłaciła z banku ponad 30 tysięcy złotych i przelała je na  konto mężczyzny podającego się za policjanta.
74-letnia kobieta dopiero po dokonanej transakcji zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. Seniorka słyszała wcześniej o takich przestępstwach ale rozmawiający z nią oszust wydawał się bardzo wiarygodny.
Sprawą natychmiast zajęli się szczecińscy policjanci, którzy we współpracy z pracownikami banku zablokowali przelew na konto oszusta. Cała kwota trafiła już na konto 74- latki.

Ten przypadek pokazuje, że oszuści nadal  nie odpuszczają stosując coraz wymyślniejsze legendy, metody i socjotechniki, aby zmanipulować starsze osoby, wpędzić je w sytuację stresową, która uniemożliwia racjonalne myślenie i działanie.

Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę, przekazanie pieniędzy krewnemu przez pośrednika czy wpłatę na konto, należy natychmiast się rozłączyć i potwierdzić informację u członków rodziny.
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości należy zadzwonić pod nr 997 – po uprzednim rozłączeniu poprzedniej rozmowy – i opowiedzieć policjantowi o swoich podejrzeniach. Przestrzegamy przed pochopnym podejmowaniem decyzji i wypłatach z banku, zwłaszcza dużych sum pieniędzy. Pamiętajmy, aby o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 997.