wtorek, 12 czerwca 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

PGW Wody Polskie na Światowe Dni Morza

Aktualności, Miasto, Wydarzenia

Światowe Dni Morza nazywane są najważniejszym morskim świętem Narodów Zjednoczonych. Patronuje im Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) –  organizacja wyspecjalizowana ONZ. Wydarzenie w Szczecinie odbywać się będzie od 13 do 15 czerwca. PGW Wody Polskie aktywnie włącza się w obchody w Szczecinie. W miasteczku na Łasztowni znajdziecie Państwo nasze stanowisko informacyjne. Przez trzy dni od rana do wieczora będzie umożliwione zwiedzanie lodołamacza Andrzej, najnowszej jednostki należącej do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Jak informują organizatorzy do Szczecina przez trzy dni przybędzie kilkaset najważniejszych osób z całego świata zajmujących się gospodarką morską, przemysłem stoczniowym, ekonomią, ekologią i rybołówstwem. Podczas konferencji na Łasztowni będą dyskutować o przyszłości branży. Hasłem przewodnim będzie: „Lepsza żegluga dla lepszej przyszłości”. Przygotowano także szeroki program atrakcji dla mieszkańców. Na Łasztowni zacumują atrakcyjne do zwiedzania jednostki, w tym słynny „Dar Młodzieży”. Planowane są także atrakcje i warsztaty dla najmłodszych, kino pod chmurką, czy morskie centrum edukacyjne.

PGW Wody Polskie aktywnie włącza się w obchody Światowych Dni Morza. Nasze stanowisko informacyjne dostępne będzie przez wszystkie dni trwania wydarzenia. Na miejscu znajdziecie Państwo informacje o funkcjonowaniu Wód Polskich, zakresie naszego działania i codziennych obowiązkach. Przygotowaliśmy także atrakcje dla najmłodszych. Możliwe będzie także zwiedzanie lodołamacza Andrzej. Najnowszej jednostki pływającej we flocie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Zwiedzanie odbywać się będzie od 10 do 14 oraz od 15 do 20.

INFORMACJE O LODOŁAMACZU ANDRZEJ:

Wybudowany przez Morską Stocznię Remontową „Gryfia” S.A. w Szczecinie  dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, statek – lodołamacz liniowy o nazwie ANDRZEJ, zarejestrowany został w Urzędzie Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie pod nr SZ-01-241. Jednostkę pływającą cechują następujące parametry: długość 30,10 m, szerokość 7,80 m, zanurzenie minimalne 1,46 m, wyporność 258,84 m3, moc silników 784 kW.

Jest to lodołamacz liniowy, który ma za zadanie przemieszczanie się za lodołamaczami czołowymi, poszerzanie włamanej przez nie „rynny” w lodzie oraz rozdrabnianie powstałej w wyniku lodołamania kry celem zapobieżenia jej grupowaniu się i tworzeniu wtórnych zatorów lodowych. Funkcja tego lodołamacza jest niebagatelna zważywszy na specyfikę rzeki Odry i występowanie w wielu jej miejscach zakoli i zwężeń, w których z łatwością dojść by mogło do tworzenia się zatorów powstających ze spływającej kry, mogących grozić powodzią zatorową obszarom sąsiadującym z korytem rzecznym. Praca zespołowa lodołamacza liniowego ANDRZEJ będzie miała za zadanie ochronę przeciwpowodziową obszarów przylegających do rzeki Odry.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Łasztowi od 13 do 15 czerwca!