piątek, 15 czerwca 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Badają jakie potrzeby ma Prawobrzeże

Aktualności, Miasto

Fundacja Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej „Prawobrzeże” wraz grupą wolontariuszy realizuje projekt o nazwie Społeczna Mapa Potrzeb Prawobrzeża. Polega on przeprowadzeniu ankiet wśród mieszkańców siedmiu osiedli leżących po prawej stronie Odry.

Pytania jakie wraz z grupą wolontariuszy zadajemy mieszkańcom są naprawdę proste, pytamy o bezpieczeństwo na osiedlu, o chodniki, przejścia dla pieszych, miejsca parkingowe i inwestycje, które są potrzebne, aby żyło się wygodniej. Niby nic szczególnego, ale w zasadzie nikt wcześniej takich pytań im nie zadawał, mówi Marcin Biskupski radny osiedla koordynujący projekt.

Nasze pytania obejmują pięć obszarów życia, zaczynamy od kwestii ogólnych, po czym przechodzimy do komunikacji publicznej, miejsc odpoczynku i rekreacji, a na dostępności do służby zdrowia kończąc.

Chcemy spojrzeć na nasze osiedla z perspektywy ich użytkowników, dlatego padają pytania o chodniki, parkingi, jakość komunikacji autobusowej czy rower miejski i ścieżki rowerowe. Inaczej na osiedle patrzą seniorzy, inaczej młodzież, a jeszcze inaczej małżeństwo z małym dzieckiem. Dla mnie dobre osiedle to takie w którym dobrze czuć się będzie zarówno 8, jak i 80-cio latek, mówi Marcin Biskupski.

Fundacja stworzona przez Spółdzielnie Mieszkaniową Dąb , która od prawie 20 lat działa aktywnie na Prawobrzeżu postanowiła zbadać, co tak naprawdę jest potrzebne mieszkańcom, które inwestycje powinny być realizowane natychmiast, a które mogą poczekać. Chcemy wiedzieć  jakie są oczekiwania mieszkańców, niezależnie od tego czy mieszkają w zasobach spółdzielni czy nie. Potrzeby mamy przecież takie same, mówi Prezes Fundacji Wioletta Smykowska.

Od urzędników miejskich różni nas perspektywa, z której spoglądamy na miasto. Oni widzą je z perspektywy „ptaka”, a więc z góry, widząc te największe, monumentalne budowle, a my spoglądamy na nasze osiedla z perspektywy chodnika, widzimy szczegóły ,których nie widać z dużej wysokości, jak np. brakujące 30 metrów chodnika na ulicy Przelotowej w kierunku Pętli Turkusowa, albo problemu braku ławek, których potrzebują seniorzy w drodze do kościoła lub po zakupy, mówi Marcin Biskupski.

Pierwsze ankiety i rozmowy przeprowadziliśmy na osiedlu Słonecznym, kolejne przed nami. Czekają nas odwiedziny Majowego, Bukowego, Podjuch, Dąbia, Zdrojów oraz Kijewa.  Nasze działania są możliwe dzięki mikrodotacji z Marszałkowskiemu Programu – Społecznik.

Mieszkańcy siedmiu osiedli Prawobrzeża od początku czerwca przez całe lato będą słyszeli takie pytania. Wszystko to jest elementem projektu stworzenia Społecznej Mapy Potrzeb Prawobrzeża, który realizuję wraz z Fundacją Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej „Prawobrzeże”.