poniedziałek, 18 czerwca 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Otwarta Północ – to zbyt piękne żeby było prawdziwe?

Aktualności, Biznes, Miasto

W poprzednim numerze „Tygodnika Szczecina” jako pierwsi poinformowaliśmy o planach miasta dotyczących rewitalizacji północnych dzielnic Szczecina. Plan miasta zakłada kompleksową rewitalizację Golęcina, Gocławia, Stołczyna i Skolwina. Rozłożony na 6 lat projekt obejmuje zarówno infrastrukturę, działania społeczne jak i przestrzeń publiczną. Miasto przyznało, że plan jest i zaprezentowało imponujące wizualizacje. Opozycyjni do prezydenta Piotra Krzystka radni mówią, że to kampania wyborcza, a mieszkańcy chcieliby wierzyć, że wizualizacje z Power Pointa zaistnieją naprawdę. Póki co jednak mówią: „to zbyt piękne żeby było prawdziwe”

Program „Otwarta Północ” wygląda imponująco. Kompleksowa rewitalizacja Północnych Dzielnic Szczecina polegać będzie między innymi na działaniach społecznych, remoncie dróg, ulic i chodników oraz zagospodarowaniu dostępu do Odry. Miałby tam powstać nowoczesny bulwar, przystanek tramwaju wodnego, miejsca dla wędkarzy oraz przyjazna przestrzeń publiczna dla mieszkańców. Piękny Golęcin aż prosi się o tego typu inwestycje, a miasto zdaje się nareszcie zauważać, że strategia Floating Garden nie może opierać się tylko na Wałach Chrobrego i Łasztowni. Projekt będzie rozłożony w czasie, a pierwsze zadania realizowane będą już w połowie przyszłego roku. – Program „Otwarta Północ” zaczął się od tematyki gospodarczej, ale z czasem zupełnie oczywista stała się rewitalizacja kompleksowa. Dzisiaj jest to efekt kilku lat pracy grupy ludzi, to wytyczenie działań, które będą się działy na północy. To jest program, który bazuje na sześciu elementach kierunkowych; infrastruktura dostosowana pod potrzeby przedsiębiorców, społeczeństwo, sport, turystyka, rekreacja oraz kultura. Przyznajemy, że pierwotnie ten program nie zakładał rewitalizacji przestrzennej, ale teraz jest to oczywiste – mówi Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina odpowiedzialny za wdrażanie projektu. Wacinkiewicz przyznaje, że inspiracją do działania są głosy Rad Osiedlowych, ale i bardzo dynamiczny rozwój gospodarczy północnych dzielnic. Papiernia Skolwin funkcjonuje coraz lepiej, a uzbrojonymi terenami na Skolwinie i Stołczynie interesują się inwestorzy. Zdegradowana północ ma więc szansę w ciągu dekady wrócić do czasów swojej świetności. Do nadrobienia jest dużo, ale rewitalizacja infrastruktury i przestrzeni publicznej zwiastuje, że miasto dobrze wyczuło czego mieszkańcom brakuje, a Ci przez lata czuli się pomijani.

Temat rewitalizacji północnych dzielnic Szczecina był poruszany w środowej rozmowie w Radiu Plus. Radni Szczecina, szczególnie Marek Duklanowski z Prawa i Sprawiedliwości krytycznie odnosił się do tego, że miasto zawłaszcza sobie inicjatywy innych klubów, a wizualizacje i prezentacja są szykowane pod zbliżającą się kampanię wyborczą: – Zbiór kolorowych obrazków zawsze jest odbierany pozytywnie. Kontekst jest jednak wyborczy, bo wszędzie znajduje nazwisko Pani Radnej Łażewskiej jako pomysłodawczyni. Jest dużo odwołań  do „Porozumienia dla Szczecina” i na kanwie tego wszystkiego jest tylko jedno nazwisko – mówił w Radiu Plus Marek Duklanowski. – W projekcie są również nasze inicjatywy. Ani razu z biura prasowego prezydenta nie wyszedł komunikat z nazwiskiem radnego PiS – dodał radny. – Przedsięwzięcia infrastrukturalne są zapisane w budżecie miasta. Gotowy jest projekt przebudowy ulicy Huculskiej, Łomżyńskiej, będzie gotowy projekt ulicy Nowy Świat. To są kwestie, które się na ten projekt składają. Zajezdnia Golęcin będzie poddana remontowi, ale problemem jest ulokowanie na zewnątrz taboru. Nie można tego zrobić tak jak na Wojska Polskiego. Planowana jest rewitalizacja torowiska na ulicy Wiszesława i Światowida. Od Gocławia do Polic są już nowe wiaty przystankowe. Na to wszystko składa się projekt „Otwarta Północ”, przecież planowana jest już na przyszły rok przebudowa pętli autobusowej na Gocławiu – mówiła radna Renata Łażewska, która staje się w radzie miasta wręcz ambasadorką północnych dzielnic miasta.

Do tematu rewitalizacji północnych dzielnic Szczecina będziemy powracać w kolejnych wydaniach „Tygodnika Szczecina”