poniedziałek, 18 czerwca 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Pomnik już stoi, a dyskusja nadal trwa

Aktualności, Miasto

Pomnik Lecha Kaczyńskiego stoi już w al. Wojska Polskiego. Odsłonięcie monumentu poprzedziła wielka medialna dyskusja na temat tego czy tego typu obiekt powinien stać w takim miejscu Szczecina. W odsłonięciu wzięli udział m.in. Premier Mateusz Morawiecki czy Marszałek Marek Kuchciński. Nie brakowało także zachodniopomorskich parlamentarzystów i… protestujących.

W czasie uroczystości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odczytał list od Jarosława Kaczyńskiego, brata tragicznie zmarłego prezydenta – „Lech Kaczyński marzył, by Rzeczpospolita liczyła się na arenie międzynarodowej tak, jak na to zasługuje ze względu na swoją wielkość, potencjał i możliwości. Dążył do tego, by Polska była prawdziwym domem dla jej mieszkańców – był zatem prezydentem nadziei dla milionów Polek i Polaków” – napisał w swym liście Jarosław Kaczyński.

– Walczył o niepodległość i suwerenność Polski. Miał jej przemyślaną wizję – państwa sprawiedliwego, bezpiecznego, solidarnego i dobrze zarządzanego – powiedział Marek Kuchciński. Marszałek Sejmu dodał, że dla śp. prezydenta, służba Rzeczpospolitej i jej racja stanu była najważniejszym przesłaniem.

Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska odczytała list od prezydenta Andrzeja Dudy „Chciałbym, aby ten przykład służby narodowi i ojczyźnie, który on dawał był wzorcem zarówno dla rządzących dzisiaj, jak i dla tych, którzy przyjdą po nas. Byśmy potrafili, tak jak on łączyć stanowczość działań z wrażliwością na bliźnich, a wyrazistość poglądów z otwarciem na odmienność” – napisał prezydent Andrzej Duda.

– Lech Kaczyński był inteligentem, który współpracował z robotnikami. Był naukowcem, który poświęcił się działalności urzędniczej i politycznej. Był rewolucjonistą, który dbał o ład moralny. Był wreszcie konserwatystą otwartym na świat – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Prezydent Lech Kaczyński nigdy nie pogodził się z tym, że mając wspaniałych przodków, wspaniałą historię, dajemy się wcisnąć w kąt, bo wierzył w Europę, wierzył w silną Polskę – dodał.

Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji podziękował wszystkim zaangażowanym w budowę pomnika i organizację uroczystości.

Na zakończenie uroczystość złożono wieńce pod pomnikiem śp. prezydenta. Wieńce złożyli również wojewoda Tomasz Hinc i wicewojewoda Marek Subocz.

Drugą częścią uroczystości był wieczorny koncert w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie. Wystąpili: Orkiestra Academia pod dyrekcją prof. Bohdana Boguszewskiego, Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Chór Akademii Morskiej. Uroczystości odsłonięcia pomnika wywołały sporo kontrowersji – na kilka godzin został ograniczony ruch samochodów. Przed budynkiem Solidarności protestowali także przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji.