czwartek, 5 lipca 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Europejski Fundusz Rolny oraz Morski wspiera kolejnych beneficjentów

Aktualności, Biznes, Miasto

Zakup lawety do pomocy drogowej, rybny targ oraz powstanie centrum rehabilitacyjnego to tylko przykłady działań, które otrzymają unijne dofinansowanie. Blisko milion złotych trafi do zachodniopomorskich beneficjentów z PROW 2014-2020 oraz PO RYBY 2014-2020. Umowy podpisał 4 lipca br. w Szczecinie wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

W tym okresie programowania PO RYBY województwo zachodniopomorskie jest na drugim miejscu w Polsce, jeśli chodzi o wysokość alokacji. Cieszę się z podpisywanych kolejnych umów, gratuluje wszystkim dzisiejszym beneficjentom i życzę powodzenia w realizacji przedsięwzięć – mówił wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

Unijne środki wesprą rozbudowę ośrodka wypoczynkowego w Międzywodziu. Wypoczywający niebawem będą mogli korzystać z krytego basenu i centrum rehabilitacyjnego z odnową biologiczną. Pomogą też w organizacji Kiermaszu Smaków – Rybnego Targu w Sianowie.

Filmy, teatry i koncerty oraz jeden dzień poświęcony górom i do tego dochodzą kulinaria. Będzie dużo ryb, a także odbędzie się konkurs na naleśniki – mówił burmistrz Gminy i Miasta Sianów Maciej Berlicki.

Wsparcie umożliwi rozwój firmy handlowo-usługowej z gminy Białogard. Jej właściciel kupi sprzęt niezbędny do funkcjonowania firmy, m.in. kosiarkę wysięgnikową oraz maszynę do załadunku podłoża do pieczarkarni, a także zatrudni dodatkowych pracowników.

Udzielam się jako technolog w pieczarkarstwie i dzięki specjalistycznej maszynie będę wspierał lokalnych pieczarkarzy – mówił właściciel firmy z Białogardu.

W sierpniu br. w Darłowie odbędzie się konferencja, głównie dla rybaków morskich, hodowców, przetwórców i sprzedawców ryb informująca o tym, jak zwiększyć udział lokalnych społeczności w zarządzaniu zasobami rybołówstwa. Środki z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego pomogły też w organizacji tegorocznego Dnia Rybaka w Świnoujściu. Podczas imprezy odbył się pokaz przedstawiający pracę rybaka dawniej i dziś, można było wybrać się w rejsy po porcie, a także spróbować różnych gatunków ryb. W lipcu tego roku, a także za rok, w Dziwnowie odbędzie się festyn rybaka.

To już siódmy festyn rybaka w Dziwnowie. Pokazy smażenia ryb, opowieści rybaków o pracy, przejażdżki kutrami czy darmowy poczęstunek rybny, na potrzeby którego zakupionych zostanie ok. 2 ton świeżej ryby, to tylko kilka z atrakcji przygotowanych dla uczestników – informowała Emilia Szafran, prezes Stowarzyszenia Nasz Dziwnów.

Powyższe działania zostały wsparte z PO RYBY 2014-2020 kwotą ok. 760 tys. zł.

Niebawem na terenie Mrzeżyna, Rogowa, Pogorzelicy, Niechorza, Rewala i Trzęsacza świadczone będą usługi pomocy drogowej. Otwarcie działalności gospodarczej umożliwi zakup autolawety.

Prażubr stepowy oraz łoś północny to modele zwierząt żyjących w epoce lodowcowej, które pojawią się przy promenadzie w Moryniu. Wydana zostanie też gra momory, która będzie prezentować najważniejsze atrakcje Geoparku w tym walory krajobrazowe, dziedzictwo kulturalne oraz zabytki.

Te dwie umowy zostaną dofinansowane z PROW 2014-2020 kwotą blisko 150 tys. zł.