środa, 11 lipca 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

WIELKI SUKCES! Chór Akademii Morskiej w Szczecinie triumfuje za Oceanem

Aktualności, Kultura i rozrywka, Miasto

Trasa koncertowa w Kanadzie oraz udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Kathaumixw w kanadyjskim mieście Powell River znów potwierdził wysoki poziom Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie. Zespół pod dyrekcją dr hab. Sylwii Fabiańczyk-Makuch zdobył pierwsze miejsce w kategorii chórów mieszanych.

Festiwal z niemal 35-letnią tradycją jest jednym z najbardziej znanych konkursów chóralnych na świecie, a miasto Powell River w między 3 a 7 lipca stało się światową stolicą muzyki chóralnej.

W tegorocznej edycji zakwalifikowanych zostało 25 chórów z całego świata m.in Hongkongu, Tajwanu, Australii, USA, Ugandy, Kuby czy Kanady. Europę reprezentowały tylko dwa zespoły – Chór Akademii Morskiej w Szczecinie oraz chór “Ad Una Corda” ze Słowacji.

Festiwal Kathaumixw cieszy się ogromną popularnością, skupiając kilkutysięczną widownię niemal na każdym z koncertów. Chór Akademii Morskiej w Szczecinie został wyróżniony również zaproszeniem do udziału w galach: otwierającej i zamykającej festiwal, które to wydarzenia organizowane są z ogromnym rozmachem.

Na bardzo intensywne tournée chóru po kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej złożyło się aż 12 występów, podczas których publiczność reagowała bardzo żywiołowo, nagradzając występy owacjami na stojąco. Zaskakująca była też rozpoznawalność członków chóru na ulicach miasta – to najlepsze potwierdzenie uznania dla umiejętności zespołu ze Szczecina.

– Ilości miłych słów, które usłyszeliśmy podczas całego pobytu w Kanadzie, nie jestem w stanie zliczyć. Najlepiej świadczy o tym fakt, że wszystkie nasze koncerty były już od dawna wyprzedane – mówi członek zespołu, Kamil. Ogromnym wzruszeniem chórzyści reagowali również na spotkania z Polakami, którzy w Kanadzie osiedlili się już wiele lat temu, a teraz tak bardzo cieszyli się na dźwięki polskich utworów.  – Jestem wzruszona sukcesem i dumna z mojego zespołu, który po raz kolejny udowodnił, że intensywna praca przynosi wspaniałe efekty. Było dla mnie zaszczytem otrzymać mnóstwo gratulacji płynących od członków jury, dyrygentów innych zespołów oraz cudownej publiczności – podsumowała wyjazd Sylwia Fabiańczyk-Makuch, dyrygentka zespołu.

Przypomnijmy, że to kolejny międzynarodowy sukces choru od majowego zwycięstwa na konkursie w Holandii, gdzie zespół zajął pierwsze miejsce.

Kanadyjskie tournée to zwieńczenie bogatego w wydarzenia sezon artystyczny Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie.