środa, 18 lipca 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

WOMP na Kopernika po generalnym remoncie

Aktualności, Miasto

Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Szczecinie już za kilkanaście dni uruchomi nową część budynku przychodni przy ul. Kopernika 18. Znajdą się w niej gabinety lekarzy POZ i specjalistów, zmodernizowana zostanie także funkcjonująca rehabilitacja. Nowy, energooszczędny budynek został zaprojektowany z myślą o stworzeniu nowoczesnej i przyjaznej dla pacjentów przestrzeni.

Rozbudowa przychodni związana była przede wszystkim z koniecznością rozszerzenia funkcji obiektu do poziomu przychodni wielospecjalistycznej. Przez dwa lata udało się wybudować i wykończyć czterokondygnacyjne skrzydło, stworzyć nową rejestrację, zmodernizować klatki schodowe, wymienić windy, zmienić wejście do przychodni (teraz głównej wejście znajduje się od strony ul. Sambora), zagospodarować teren, odrestaurować mur, wymienić ogrodzenie i zbudować nową drogę wokół budynku.

Stawiamy kolejny krok na drodze znaczącej poprawy opieki medycznej dla pacjentów i warunków pracy załogi. Systematycznie przenosimy się z jakością usług w XXI wiek. Do tej pory były wielkie serca i kompetencje załogi. Teraz dochodzi nowoczesna infrastruktura oraz sprzęt. A to nie koniec zmian, bo lada moment rozpocznie się remont obiekcie obok – zaznaczył zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

W dobudowanej części działać będą dwie przychodnie:
• Przychodnia nr 3 Rehabilitacji Leczniczej i Zawodowej oraz – do tej pory funkcjonowała w tym samym budynku, w starym skrzydle
• Przychodnia nr 2 (Podstawowa Opieka Zdrowotna i Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna) – do tej pory funkcjonowała w budynku przy ul. 3 maja

Rozbudowa zdecydowanie podnosi warunki, w jakich świadczone są usługi: nowoczesna rejestracja z systemem kolejkowanie, przestronne korytarze, szatnia dla pacjentów, świetnie wyposażone gabinety lekarskie, zmodernizowana rehabilitacja z nowym wyposażeniem. A to wszystko w samym centrum miasta. Inwestycja o wartości 8,7 mln zł została w całości pokryta ze środków WOMP-ZCLiP. Trwają jeszcze ostatnie prace związane z zakończeniem tego etapu, takie jak porządkowanie terenu, czy oznakowanie przychodni.

Oddajemy do użytku budynek o powierzchni ponad 1700 m2 powierzchni, w którym znajdzie się 40 gabinetów lekarskich. Tym samym kończymy drugi etap inwestycji i za dwa tygodnie przyjmiemy pierwszych pacjentów. Przed nami kolejny proces zmian, bowiem już we wrześniu 2018 roku przystąpimy do remontu drugiego budynku przy ulicy Kopernika – przyznała dyrektor WOMP w Szczecinie Małgorzata Sysło-Przedpełska.

Przychodnia nr 3 – Rehabilitacja

Pacjenci kojarzą przychodnię przy ul. Kopernika głównie z rehabilitacją. Przychodnia Rehabilitacji rzeczywiście pozostaje w budynku, przenosi się jednak na czas III etapu prac do nowego skrzydła. Na najniższej kondygnacji znajdzie się kinezyterapia (sale gimnastyczne), hydroterapia i fizykoterapia z terapulsem, magnetoterapią i krioterapią. Z kolei na parterze oraz na drugim piętrze funkcjonują Oddział Rehabilitacji Dziennej i Poradnia Rehabilitacyjna. Tam też pacjenci korzystać będą z gabinetu masażu, światłolecznictwa i laseroterapii.

Liczę, że efekty modernizacji drugiego obiektu przy ulicy Kopernika będą podobne jak w tym budynku i wyprowadzą nas w XXI wiek – podkreśliła kierownik przychodni nr 3 Elżbieta Iglewska.

Przychodnia nr 2 – POZ i Poradnie Specjalistyczne

Do nowej części budynku już wkrótce przeprowadzą się lekarze z przychodni przy ul. 3 Maja. Od 30 lipca przyjmować będą już lekarze POZ, natomiast od 6 sierpnia br. pacjenci będą mogli skorzystać z porad z zakresu: dermatologii, okulistyki, otolaryngologii, otolaryngologii dla dzieci, neurologii i neurologii dziecięcej.

Ukłon w stronę dzieci i rodziców

Na parterze nowego skrzydła przyjmować będą pediatrzy. Z myślą o naszych najmłodszych pacjentach oraz ich opiekunach stworzyliśmy salę zabaw, która znajduje się w niezależnym pomieszczeniu, jednak tuż obok gabinetów lekarskich. Dzieci w oczekiwaniu na wizytę u lekarza mogą miło spędzić czas: pobawić się lub porysować. W toaletach (zarówno w damskiej, jak i w męskiej) zamontowano przewijaki dla niemowląt. Dzięki temu zarówno każda mama, jak i każdy tata będą mogli w komfortowych warunkach zadbać o pielęgnację swojego dziecka. Dodatkowo tuż przy wejściu do przychodni znajduje się pomieszczenie, w którym można pozostawić wózek dla dziecka.

Szybka rejestracja

W przychodni zamontowany został biletomat, dzięki którym rejestracja odbywać się będzie w uporządkowany sposób. Pacjenci mogą w automacie wybrać rejestrację do lekarzy, do rehabilitacji, do kasy czy po odbiór recept. Przy rejestracji znajduje się aż pięć stanowisk z wyświetlaczami, które informują o kolejce, dodatkowo zbiorcze informacje dot. kolejki do rejestracji wyświetlane na dużym monitorze.

Dostosowane dla osób niepełnosprawnych

Budynek został w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na zewnątrz znajduje się 6 oznaczonych miejsc postojowych: trzy przy samym wejściu do przychodni od strony ul. Sambora oraz trzy od strony ul. Kopernika. Do głównego wejścia prowadzi podjazd, a w środku działają dwie przestronne windy. Znajdują się tu także toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Projekt budynku od początku zakładał brak barier architektonicznych właśnie po to, by mogli z niego bez przeszkód korzystać wszyscy nasi pacjenci.

Dalszy remont

Za kilka miesięcy rozpocznie się III etap inwestycji, czyli całkowita modernizacja starej części budynku. Jednym z elementów tej części jest wykonanie termomodernizacji, na którą WOMP-ZCLiP otrzymał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w wysokości 1,1 mln zł. W tym czasie stara część budynku zostanie całkowicie wyłączona z użytkowania. Po remoncie do starej części wróci rehabilitacja, a do dobudowanego skrzydła przeniesione zostaną pozostałe w przychodni przy ul. 3 maja poradnie: ginekologia, alergologia, chirurgia ogólna, pulmonologia, urologia i terapia uzależnień, które pozostają jeszcze w budynku przy ul. 3 maja aż do zakończenia III etapu inwestycji. Ostatni etap modernizacji budynku zakończy się w I połowie 2020 roku. A zmiany obiektowi są potrzebne, gdyż Ośrodek udziela ponad 350.tysięcy porad rocznie, ma 50 tysięcy zadeklarowanych pacjentów oraz blisko 500 pracowników. Ze środków Urzędu Marszałkowskiego wspierana jest działalność WOMP w zakresie np. diagnostyki i orzecznictwa medycyny pracy dla dorosłych i młodzieży czy ambulatoryjnej rehabilitacji leczniczej. Tylko w latach 2015-2018 na finansowanie wspomnianych zadań Marszałek Województwa przeznaczył prawie 15 mln zł.