piątek, 20 lipca 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Żeglarski raj kilka kilometrów od Szczecina. ZOBACZ ZDJĘCIA!

Aktualności, Kultura i rozrywka, Miasto, Sport

Gmina Kołbaskowo z pomocą eurofunduszy Urzędu Marszałkowskiego zakończyła budowę przystani dla kajakarzy w oddalonym o 12 km od Szczecina Siadle Dolnym. Dzięki inwestycji zachodni brzeg Odry staje się prawdziwym rajem dla miłośników turystyki wodnej. Oficjalne otwarcie nowej infrastruktury odbyło się w czwartek.W uroczystości udział wziął zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

Nowa infrastruktura, głównie kajakowa, to: trzy pomosty z systemami trapowymi, elementy do bezpiecznego cumowania, umocniona linia brzegowa oraz barierki nad rzeką i przy skarpach. Przy okazji zmian nad wodą zagospodarowano okalający teren, na którym powstały: ciąg pieszo-rowerowy, toalety, oświetlenie, altany piknikowe, wiaty do przechowywania sprzętu turystycznego i tablice informacyjne. Całość uzupełniły: ławki, stoliki i stoły piknikowe, grille, a także miejsce do gry w szachy lub warcaby oraz stojaki na rowery.

– Mocno wspieramy turystykę aktywną. W naszym regionie daje ona olbrzymie możliwości m.in. do uprawiania kitesurfingu, golfa, żeglarstwa czy kajakarstwa. To jest nasz wielki atut w walce o turystów. Infrastruktura taka jak w Siadle Dolnym z jednej strony tej tendencji sprzyja, a z drugiej rozwija siec marin, portów i przystani w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego zlokalizowanego także na rzece Odrze – przekonywał marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Prace przy budowie przystani trwały od września 2017 roku i kosztowały około 4 mln zł. Władze gminy szacują, że z nowej infrastruktury skorzysta dużo więcej osób niż dotychczas. Inwestycja, która otrzymała unijną pomoc Marszałka Województwa z wysokości 2,1 mln zł, wpisuje się w założenia 4 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Naturalne otoczenie człowieka”, działanie 4.9 „Rozwój zasobów endogenicznych”.

– Wierzę, że po dokonanych zmianach to urokliwe miejsce Międzyodrza stanie się prawdziwym rajem dla miłośników sportów wodnych czy piieszo-rowerowych wycieczek. Bez wątpienia sprzyjać temu będzie nowoczesna infrastruktura i niezapomniane widoki – zaznaczyła wójt Kołbaskowa Małgorzata Schwarz.

Warto nadmienić, że Odra Zachodnia, która właśnie w okolicach Siadła Dolnego stanowi jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do uprawiania aktywnej turystyki kajakowej, rozciąga się od miejscowości Widuchowa do strugi Skośnica. Rzeka stanowi również śródlądową drogę wodną połączoną z Kanałem Hohensaaten-Friedrichsthal. Wraz z Odrą Wschodnią tworzy obszar tzw. Międzyodrza, na którym został utworzony Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry obejmujący torfowiska i mokradła poprzecinane dodatkowo siecią kanałów i starorzeczy. Do często wybieranych przez turystów na kajakowe wyprawy tras należy np. 14-kilometrowy odcinek: Siadło Dolne, Odra Zachodnia, Kanał Kwiatowy (Żeglicki Przekop) Żeglica, Przecznica, Przekop Klucz-Ustowo, Odra Zachodnia, Dziewoklicz, Ustowo Kanał Kurowski, Kurów, Siadło Dolne.