poniedziałek, 23 lipca 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Mecz na Odrze zgromadził tłumy widzów. Jakie wyniki?

Aktualności, Kultura i rozrywka, Miasto

Reprezentacja Niemiec wygrywa żeglarski Mecz na Odrze (Baltic Nations Cup) pomiędzy Polską, Niemcami i Danią. Polacy nie obronili Pucharu po zeszłorocznym zwycięstwie. Szansa na rewanż już we wrześniu w kolejnych regatach w centrum Szczecina na zakończenie sezonu żeglarskiego.

Mecz na Odrze to wyjątkowe regaty w trzech dyscyplinach. Regaty odbywają się w formułach flotowej (fleet racing), zespołowej (team racing) i meczowej (match racing), a każdy z krajów reprezentowany jest przez zespół składający się z 2 czteroosobowych załóg. W tegorocznej edycji w pierwszej dyscyplinie, regatach flotowych, najlepiej poradzili sobie Niemcy. Polacy (Paweł Ejsmont i Igor Tarasiuk) po dobrym początku i wygranych w pierwszych 2 wyścigach, w kolejnych popełniali błędy na starcie lub na trasie regat i musieli wracać na linię startu, bądź wykonywać dodatkowe karne zwroty. Wykorzystał to lider zespołu niemieckiego, Jens Hartwig i wyszedł na prowadzenie. Nawet wygrana Tarasiuka w ostatnim wyścigu nie pozwoliła na nadrobienie strat i Hartwig z przewagą 3 pkt wygrał regaty flotowe, zdobywając tym samym pierwszy duży punkt dla Niemiec. W sobotę rozegrano 6 wyścigów w doskonałych warunkach wiatrowych.

Po zakończeniu regat flotowych, rozpoczęły się wyścigi zespołowe w formule 2 na 2 jachty. Doskonale rozpoczęli Polacy wygrywając oba mecze z Danią i Niemcami. W trzecim meczu młodzi Duńczycy pod wodzą Emila Kjaera i Martina Spodsberga po zaciętym meczu pokonali Niemców.

Niestety, w niedzielę wiatr nie dopisał i nie udało się dokończyć wyścigów zespołowych. W efekcie regaty zakończono przy stanie 1 pkt dla Niemiec i po 0 dla Polski i Danii.

– Mimo że często startuję w meczach, to lepszy jestem we flocie” – śmieje się Jens Hartwig. – To świetne regaty, doskonała rywalizacja, która wymaga wszechstronności i doświadczenia. Bardzo się nam podoba ta forma regat i cieszymy się, że udało się tym razem wygrać. We wrześniu postaramy się obronić puchar, chociaż wiem, że nie będzie to łatwe, bo pozostałe załogi są mocne.

– Niestety, regaty flotowe przegraliśmy przez własne błędy. Ale potem w zespołowych było zaskakująco dobrze. To dla nas nowa formuła, a doświadczenie meczowe mocno pomaga – podsumował skipper Polaków, Paweł Ejsmont. – Szkoda, że nie udało się dokończyć wyścigów. Mecz na Odrze to formuła bardzo widowiskowa dla publiczności i bardzo wymagająca dla zawodników.

– Jesteśmy rozczarowani, bo początkowo mieliśmy spore kłopoty z opanowaniem łódek. Dopiero podczas wyścigów zespołowych byliśmy w stanie podjąć walkę. W związku z tym, że spore doświadczenie w tej formie regat z klas Optimist, wiązaliśmy spore nadzieję z odrobieniem punktów. Musimy przełożyć rewanż na jesień – zapowiedział Emil Kjaer, kapitan Duńczyków.

Wyniki regat:

Flotowe:

Niemcy 1

Polska 0

Dania 0

 

Zespołowe (niedokończone)

Polska 2

Dania 1

Niemcy 0

 

Wynik MECZU NA ODRZE:

  1. Niemcy 1 pkt
  2. Polska 0 pkt
  3. Dania 0 pkt

 

Organizatorami wydarzenia było Centrum Żeglarskie w Szczecinie i North East Marina Szczecin. Wykonawcą regat było MT Partners (Polish Match Tour). Mecz Polska – Niemcy – Dania zorganizowany będzie dzięki projektowi „Baza turystyki żeglarskiej – Port Jachtowy Szczecin i ZeRUM Ueckermünde – na transgranicznym szlaku wodnym”. Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Celu 3 „Europejska Współpraca Terytorialna” – „Współpraca Transgraniczna” Krajów Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia i Rzeczpospolitej Polskiej (Województwo Zachodniopomorskie) 2007-2013.