wtorek, 24 lipca 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Tożsamość biznesu w mieście. Sukces certyfikatu „Zrobione w Szczecinie”

Aktualności, Biznes, Miasto

Do 15 września trwa nabór w drugiej edycji przyznawania certyfikatu „Zrobione w Szczecinie”. Pomysł spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem w kręgu szczecińskich przedsiębiorców. Miasto kontynuuje pomysł. Temat tożsamości szczecińskiego biznesu był tematem jednej z audycji Radia Plus Szczecin. Wziął w niej udział poza Wiceprezydentem Michałem Przepierą także Maciej Borowy, Wiceprezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Inicjatywa nadawania certyfikatu „Zrobione w Szczecinie” ku zaskoczeniu wielu środowisk okazała się być dużym sukcesem. Kiedyś miarą uznania było powoływanie się na wielki świat i stawianie na międzynarodowe powiązania. Dzisiaj konsumenci i producenci doceniają działanie lokalne i chętnie utożsamiają się ze swoimi korzeniami. Biorąc pod uwagę te trendy, przyznawanie certyfikatu „Zrobione w Szczecinie” okazuje się być wyjściem naprzeciwko oczekiwaniom przedsiębiorców, którym takiego spoiwa brakowało. Tym większy prestiż iż jest to tytuł nadawano bezpośrednio przez Prezydenta Szczecina Piotra Krzystka. W pierwszej edycji zgłosiło się ponad 60 film. Kapituła oraz Prezydent wybrali 10 firm z sektora przemysłowego/wytwórczego oraz 10 z sektora usług. Wyróżnione zostały także firmy zrzeszone w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie. Do 15 września trwa nabór w drugiej odsłonie konkursu.

Dyskusja w Radiu Plus dotyczyła w dużej mierze konkursu oraz tego, że żyjemy w czasach gdzie biznes nie powinien być „bezimienny”, a odwoływanie się do tożsamości regionalnej dobrze świadczy o przedsiębiorcach i może być motorem marketingowym: – Przedsiębiorcy nie oczekują wymiernych profitów w postaci np. ulg czynszowych, doceniają relacje, które daje taki certyfikat. Powstaje świadomość, że istnieje duża grupa przedsiębiorców, którzy wywodzą się ze Szczecina i prowadzą tutaj swoją działalność, taki program powoduje, że okazuje się, że firmy, które my kojarzymy jako ogólnopolskie albo nawet międzynarodowe pochodzą ze Szczecina – mówił w Radiu Plus Michał Przepiera, Zastępca Prezydenta Szczecina. – Certyfikat jest wyrazem szacunku, podziękowania i docenienia przedsiębiorców za ich działalność i przyczynianie się do rozwoju naszego miasta. Certyfikat buduje tożsamość, pokazuje dobre wzorce i udowadnia, że tutaj „da się”, można rozpocząć swoją działalność, przebić się, rozwijać i robić karierę – dodaje Michał Przepiera.

Maciej Borowy, Wiceprezes Północnej Izby Gospodarczej podkreślił, że coraz istotniejsza w biznesie jest zasada „Myśleć globalnie, działać lokalnie” i znajduje to swoje odzwierciedlenie w sposobie prowadzenia działalności gospodarczej przez firmy z naszego miasta: – Bardzo potrzebujemy tożsamości biznesowej w Szczecinie, patrząc historyczni tylko ułamek kilkuset letniej historii Szczecina jest strickte polski. Musimy zakorzenić się, odnaleźć etos przedsiębiorcy i poczuć, że sukces jest możliwy w tym mieście, osiągają go nasze start-upy, nestorzy biznesu, ale też chłopaki i dziewczyny z naszych podwórek, ulic i biurowców – mówi Maciej Borowy. – Możemy powiedzieć, że ten certyfikat to taki czynnik z którego korzystają wszyscy. Miasto korzysta, przedsiębiorcy korzystają, klienci korzystają, po prostu wszyscy powinni być zadowoleni. Nic tak nie integruje jak trofeum o które trzeba się starać i nic tak nie nobilituje jak tytuł od najwyższej osoby w mieście. Zyskują wszyscy i nikt nie traci, nawet przegrani nie tracą, bo to motywacja do startu w kolejnych odsłonach. Również dla klientów certyfikat jest podpowiedzią, że mamy do czynienia z produktem czy usługą wysokiej jakości, a Ci którzy chcą wspierać lokalnych przedsiębiorców na pewno w pierwszej kolejności pójdą do takiej firmy albo takiego sklepu – dodaje Maciej Borowy.